Az Országos Választási Bizottság megerősítette a választási eredményeket

Meglepetés a választói részvétel
Az ország történetének ötödik megyei választása több meglepetést is hozott, ezek közül az egyedüli, amelyet egyhangúlag kedvezőnek értékelt mindenki, a feltételezettnél és a minden korábbinál magasabb választói részvétel. A szombati voksoláson a több mint 4,4 millió szavazásra jogosult 29,95 százaléka, azaz több mint 1 millió 348 ezer választópolgár vett részt. Ez az arány ugyan még mindig viszonylag alacsony a parlamenti és a helyhatósági választások 60, illetve 50 százalékához képest, de rekordnak számít a szlovák megyei választások történetében és jelentősen magasabb a négy évvel ezelőttinél, amikor a részvételi arány alig haladta meg a 20 százalékot.
A megyeelnöki posztokért folytatott harcban győzött az ellenzék
A megyei választás következő meglepetése az ellenzéki pártok előretörése, illetve a kormánykoalíció, ezen belül is a Robert Fico vezette Smer-SD pozícióinak jelentős gyengülése volt, mely utóbbit legkarakteresebben az általuk elvesztett megyeelnöki posztok mutatják. Míg négy évvel ezelőtt Fico pártjának jelöltjei hat megyében győztek, most ez csak két megyében, Trencsénben és Nyitrán sikerült nekik, a többi helyen az ellenzék nyert, illetve Besztercebányán párton kívüli jelölt, legyőzve ezzel a szélsőséges Marián Kotlebát.
Az Országos Választási Bizottság véglegesített adatai szerint a szavazatok alapján Juraj Droba a voksok 20,42 százakékával hivatalosan is Pozsony megye elnöke, Jozef Viskupiè (42,90 %) Nagyszombat megye, Jaroslav Baška (49,98 %) Trencsén megye, Milan Belica (34,10 %) Nyitra megye, Erika Jurinová (43,67 %) Zsolna megye, Ján Lunter (48,53 %) Besztercebánya megye, Milan Majerský (40,36 %) Eperjes megye és Rastislav Trnka (37,8 %) Kassa megye főispánja lett.
161 független képviselő és 255 pártjelölt került a megyei önkormányzatokba
A megyei testületkben összesen 161 független képviselő került be, és 255-en pártjelöltként. A függetlenek aránya tehát 38,7 százalék - jelentette be a Statisztikai Hivatal elnöke, Alexander Ballek.
A Smer-SD-nek 58 képviselője, koalícióban a KDH-NOVA-O¼aNO-SaS-nak 36, az MKP önálló jelölttjei 30 mandátumot szereztek, 3-at pedig koalcióban, és a KDH-NOVA-OKS-O¼aNO-SaS koalíciónak 21 mandátuma van.
A megyei testületekben összesen 416 képviselő dolgozik. Pozsonyban 50, Nagyszombatban 40, Trencsénben 47, Nyitrán 54, Zsolnán 57, Besztercebányán 49, Eperjesen 62, és Kassán 57.
73 bejelentést vizsgált a rendőrség
Eduard Bárány, az Országos Választási Bizottság elnöke szerint a választások nyugodt és korrekt légkörben zajlottak. „Megerősítették a megválasztott személyek megválasztásának törvényszerűségét” – jegyezte meg. Nagyra értékelte a rendőrség választási korrupció ellen kifejtett munkáját is. Az országos választási bizottság több tucat, főként a kampánycsend megsértésének gyanújára irányuló feljelentéssel foglalkozott. A problémák mindössze helyi jellegűek voltak, a választások egészét viszont nem veszélyeztették.
Bárány szerint sikerült jelentős lépéseket tenni a választási csalások visszaszorítása érdekében. A választások kezdete előtt 29 bejelentés érkezett a rendőrségre, a választások során további 44.
A megyei választásokkal kapcsolatban a rendőrséghez összesen 73 bejelentés érkezett, melyből 19 választási korrupció gyanújával volt kapcsolatos – tájékoztatott ¼ubomír Ábel, az Országos Rendőr-főparancsnokság alelnöke.
„Összesen 73 bejelentést tartunk nyilván, közülük 19 büntetőfeljelentést, többségében választási csalás lehetséges gyanúja miatt“ – nyilatkozta Ábel. A Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) nyomozói valamennyi feljelentés esetében megkezdték a vizsgálatot. Összesen 14 bűncselekményről van szó. A részletekről a rendőrség hétfőn önálló sajtótájékoztató keretében kívánja informálni a lakosságot.
„A gyanú főként szavazatvásárlások és a szavazók befolyásolására irányult. Számomra a legfontosabb, hogy a rendőrség azonnal cselekedett, minden gyanút azonnal kivizsgált, beleértve a megalapozatlanokat is“ – pontosított Ábel. Hozzátette: kilenc esetben pillanatnyilag folyik a bejelentések kiegészítése.
Ami a komolyabb törvénysértéseket illeti, a rendőrség 14 kihágással foglalkozik. A többi feljelentés alaptalannak bizonyult, illetőleg az országos választási bizottság hatáskörébe tartozik. A választásokon a 82 előzetes letartóztatásban lévő személy közül 2 vehetett részt, valamint a 27 személyből, akiknek megvonták a személyi szabadságát, hárman járulhattak az urnák elé.
