Az MKP elnöke Menyhárt József

A 196 küldött közül 180-an támogatták Menyhárt Józsefet, 16-an nemmel szavaztak, s ketten nem szavaztak.
Az új elnök elsősorban megköszönte mindenkinek az elvégzett munkát és azt a bizalmat, amit a küldöttektől kapott.
"Ez férfimunka volt" – idézte Vörösmarty Mihályt Menyhárt Józserf, s úgy fogalmazott, "ehhez a férfimunkához kérnék tőletek olyan embereket, akik dolgozni akarnak, és ez azért lehet, mert egy vagyok közületek". Az MKP új elnöke megköszönte Berényi Józsefnek a munkáját, mint mondta, azt, "hogy harcoltál értünk". Egyúttal azt mondta, mindkét elődjére, Csáky Pálra és Berényi Józsefre, akik tettek a magyarságért, mindvégig elnökként fog tekinteni. A rá váró feladatok kapcsán is Vörösmartyt idézte: "Mi dolgunk a világon? küzdeni. Erőnk szerint a legnemesbekért" - mondta a küldötteknek köszönőbeszédében.
Õry Péter - akit a párt második legfontosabb posztjára, az Országos Tanács (OT) élére is jelöltek - a pártelnöki jelölésről való lemondását a személyes vetélkedés elkerülésének fontosságával indokolta. "Azt gondolom, hogy a mai nap tőlem is megkövetel egy dolgot, mégpedig azt, hogy egyetlen apró porszeme se maradjon az MKP életében az egymással való vetélkedés rossz hatásának" - fogalmazott beszédében Õry Péter.
Az elnökválasztás után a küldöttek az Országos Tanács elnökét választották meg. Erre a posztra két jelölt volt, Õry mellett Forró Krisztián, a párt galántai járási elnöke vállalta a megméretettést, ám alulmaradt, Õry Pétert 135 szavazattal választották meg, így a párt második legfontosabb posztját ő tölti be az elkövetkezőkben.
Megválasztották az új alelnököket - ötből hárman újak
A tisztújító kongresszuson a küldöttek megválasztották a párt új alelnökeit is. A gazdasági alelnök - ahogy eddig is - Farkas Iván lesz, neki egyébként nem volt kihívója, és 183 szavazattal őrizte meg korábbi pozícióját. A mezőgazdasági és környezetvédelmi alelnöki posztért hárman indultak, Varga Péter, Pomichal István és Pleva László. 114 támogató szavazattal a Gazda Polgári Társulás elnökét, Varga Pétert választották meg. Az önkormányzati és közigazgatási alelnök Kőrössy Ildikó lett, kihívója nem volt, mert a korábbi másik jelölt Õry Péter volt, ő azonban értelemszerűen már nem indult ezért a posztért. Megőrizte alelnöki pozícióját Németh Gabriella, hiszen korábban is ő felelt az egészségügyért, a szociális kérdésekért és a családpolitikáért. Az oktatásügyi alelnöki posztra három jelölt volt: A. Szabó László, Hrbácsek-Noszek Magdolna és Kiss Beáta. A küldöttek Kiss Beátát támogatták a legnagyobb számban. Menyhárt József egyébként egyik alelnök személyét illetően sem kérte a küldöttek támogatását, ezzel a lehetőséggel mindössze az Országos Tanács elnöki posztja kapcsán élt, az esetben Õry Péter támogatását kérte a küldöttektől.
Módosították az alapszabályt is, azzal a szándékkal, hogy könnyebb legyen a jövőben a szabályzat módosítása, így azt háromötödös többséggel már az Országos Tanács is megteheti.
Menyhárt: aktív és felelős politizálás
Aktív és felelős politizálást ígért röviddel megválasztása után az új elnök. Mint mondta, nem változik a párt programja és irányultsága, továbbra is az etnikai alapú politizálást tartják prioritásnak. Emellett a folytonosság megtartását is fontosnak tartotta hangsúlyozni. "A kommunikáció nyitottabbá válik" - fogalmazott Menyhárt József, hozzátéve, hogy az új vezetés, az új elnökség és az új alelnökök új lendületet adhatnak a pártnak.
A párt új vezetése szólt arról is, hogy kivel képezlik el az együttműködést a politikai térfélen. „Az MKP parlamenten kívüli pártként is megtalálja majd azokat, akik támogatók lehetnek javaslatainkhoz, elsősorban az ellenzékkel képzeljük el az együttműködést” - fogalmazott Menyhárt.
A kormány eddigi tevékenységét a pártvezetők úgy értékelték, hogy már láthatóak a negatív trendek is, ugyanakkor gesztusokat elvárnának a kormánytól, mind ahogy elvárják azt is, hogy a koalíció haladéktalanul hozzálásson a kormányprogramban foglaltak teljesítéséhez, valamint prioritásként kezelje a déli járások felzárkóztatását, a regionális különbségek enyhítését.
A magyar-magyar párbeszéd fontosságát is hangsúlyozta mind Menyhárt József, mind Õry Péter, ezt azonban nem a politikai térfélre szorítva gondolják megvalósítandónak, hanem a párbeszédet a civil társadalmi szervezetekkel és a kulturális élet képviselőivel képzelik el. Õry Péter ennek a párbeszédnek az intézményesítését is elképzelhetőnek tartja, mert ugyan a Kerekasztal fóruma a civil párbeszédnek, de annak sem a párt, sem a választott tisztségviselők, így például az önkormányzatok és megyék képviselői sem részesei.
Menyhárt József a kiszélesített együttműködésben szerepet szánna a magyarul beszélő romákkal való párbeszédnek is, és kulcsfontosságúnak tartja a leszakadó régiók gazdasági felzárkóztatását.
Megalakult az Országos Elnökség is
A kongresszus utolsó napirendi pontjaként megválasztotta a párt 18 tagú elnökségét is, amelynek tagja az elnök, az OT-elnök, az 5 alelnök, valamint Cziprusz Zoltán, Csúsz Péter – a középső régióból, keletről Gergely Papp Adrianna és Furik Csaba, Pozsony megyéből Bárdos Gyula, Nyitra megyéből Samu István és Szigeti László, Nagyszombat megyéből Hájos Zoltán, Forró Krisztián és Berényi József, valamint Csáky Pál EP-képviselő.
Menyhárt József nyilatkozott portálunknak
A kongresszus után az új vezetés sajtótájékoztatót tartott, ahol Menyhárt József konstruktívnak nevezte a tisztújítást, a párt újraszervezését és új arculatának megteremtését, amit az is jelez, hogy 5-ből 3 új alelnöke van az MKP-nak.
Farkas Iván gazdasági alelnök azt mondta, kurzusváltás a gazdasági elképzelésekben nem várható, a fő cél Dél-Szlovákia felzárkóztatása és infrastrukturális fejlesztése. Németh Gabriella is a választási programban foglaltak érvényesítését tartja elsődlegesnek, az pedig a szegények és munkanélküliek megsegítésén, az életminőség javításán alapul. Kiss Beáta is folytonosságról beszélt, az iskolarendszer megőrzését, de egy új stratégiának a kidolgozását is jelezte, valamint kulcsfontosságúnak tartja a kisebbségi kultúrák finanszírozása rendszerének az újragondolását. Kőrösi Ildikó elődje, Õry Péter irányvonalának a folytatását ígérte, vagyis a párt területi közigazgatási koncepciójának továbbvitelét és az önkormányzati munka minél hatékonyabbá tételét. Varga Péter a kisgazdák és a nagy mezőgazdasági egységek közti egyensúly megteremtését hangsúlyozta. Úgy véli: jövőképet kell adni a kisgazdáknak.
A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy a kongresszuson a komáromi küldöttek éltek a javaslattal, hogy Komáromba kerüljön a párt központja, ez azonban nem kapott kellő támogatást. Menyhárt József szerint a párt nem csak regionális pártként akar megjelenni, tehát fontos, hogy jelen legyen a politikai történések színhelyén, hiszen az az ambíciója, hogy ismét parlamenti párt legyen, de fontos a régiók megtartása. Ebben egyébként kulcsszerepe lesz a regionális struktúráknak, amely racionalizálásáról a párt elnöksége dönt majd.
A megújult MKP célja, hogy megállítsuk az asszimilációt. Azt vállaltuk, hogy következetesen és hatékonyan képviselőjük a magyar közösség érdekeit – mondta végül Menyhárt József.
