2015. március 13., 18:19

Az Európai Parlament felszólította Szlovákiát Koszovó elismerésére

POZSONY. Ulrike Lunacek, az Európai Parlament jelentéstevője öt EU-tagállamot, köztük Szlovákiát is felszólította, ismerjék el Koszovót független államként. A külügyminisztérium az európai parlamenti képviselők egy részének legitim véleménynyilvánításaként értékeli az EP határozatát.

Peter Stano, a külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy Szlovákia az elfogadott határozatot úgy értékeli, hogy az a brüsszeli képviselők egy részének legitim véleménynyilvánítása.

„Az európai intézmények demokratikus jellegére való tekintettel, amelyekben minden országnak, illetve képviselőcsoportnak joga van a véleménynyilvánításhoz, ennek a határozatnak nincs kötelező érvényű jellege Szlovákia kormánya számára” – mondta el Stano.

A határozat felhívja az Európai Tanácsot, hogy legkésőbb a 2015-ös év közepéig fogadja el a stabilizációról és a hovatartozásról szóló koszovói egyezményt, amely a képviselők szerint komoly hatással lenne a reformok végrehajtására.

Stano elmondta, bár Szlovákia nem ismerte el független államként Koszovót, intenzívebben együttműködik vele, mint más olyan országok, amelyek elismerték az állam függetlenségét.
„Támogatjuk a Belgrád-Pristina párbeszédet, melynek keretein belül mindkét állam a Szerbia és Koszovó közti viszony normalizálásáról tárgyal. Intenzív politikai párbeszédet folytatunk, Szlovákiának van Pristinában összekötő irodája” – tájékoztatott Stano.

Hozzátette, Koszovó elfogadja a hivatalos szlovák segítséget, és Szlovákia elismeri a koszovói úti okmányokat. Szlovákia támogatja Koszovó tagságát több nemzetközi szervezetben, például a Megújulás és Fejlesztés Európai Bankjában és az Európai Befektetési Bankban.

Szlovákia hozzáállása a szlovák parlament Koszovó szerb tartomány jövendőbeli státuszának megoldásáról szóló határozatból indul ki. Ez az irat konstatálja, hogy Koszovó jövendőbeli elrendezésének respektálnia kell Szerbia törvényes követeléseit, az ENSZ Chartáját és más nemzetközi jogi normákat.

„Szlovákiában parlamenti demokrácia van érvényben, és a parlament hozzáállása a szlovák kormány számára kulcsfontosságú a külpolitikai döntések során, ugyanígy történik ez az Európai Parlament és a brüsszeli intézmények esetében is” – tette hozzá Stano.
A minisztérium szerint Szlovákia az aktuális geopolitikai helyzetben nem tartja megfelelőnek olyan kérdések megnyitását, amelyek megzavarhatják az államok területi sértetlenségének elvét, különösen az európai kontinensen. Ciprus, Görögország, Románia és Spanyolország a további országok, amelyek mindeddig nem ismerték el Koszovó függetlenségét.


Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.