Az Európai Parlament elnöke is elítélte Ján Kuciak és párja megölését

„Az Európai Unió (EU) nem fogadhatja el, hogy azért ölnek meg egy újságírót, mert a munkáját végzi. Felszólítom a szlovákiai hatóságokat,, hogy indítsanak alapos vizsgálatot Ján Kuciak meggyilkolásának ügyében, s ha szükséges akár nemzetközi segítséggel” - közölte Twitter üzenetében Antonio Tajani, az Európai Parlament (EP) elnöke.
Tajani figyelmeztetett, hogy az EP, akárcsak a fentebb említett máltai újságírónő esetében, mindaddig nem lélegzik fel, amíg nem történik igazságtétel.
Anna Záborská, a parlamenten kívül politizáló Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) EP-képviselője elmondta, Szlovákia a gyilkossággal beállt azon országok sorába, ahol az oknyomozó riportereket halál fenyegeti.
„A politikai felelősség ezért elsősorban a belügyminisztert terheli, mert ő felel az ország biztonságáért" – közölte Záborská. „Uniós tagország vagyunk és biztosíthatom a kormányfőt, a belügyminisztert, az országos rendőrfőkapitányt és a főügyészt, hogy a vizsgálat folyamata kellő figyelmet kap. A legkisebb kétség felmerülésekor az első leszek, aki eljárásuk felülvizsgálata céljából képviselői csoport kiküldését kéri majd az Európai Parlament elnökétől" – üzente Záborská.
Eduard Kukan (független) közölte, sohasem hitte volna, hogy Szlovákiában hasonlóra sor kerülhet. „Példátlan, sokkoló hír és tragédia, amely beárnyékolja demokráciánkat. Ezért fontos, hogy ezt a szörnyű tettet ne csak keményen elítéljék, hanem ki is vizsgálják" – jegyezte meg. Szlovákia nem kerülhet azon országok sorába, ahol a szólásszabadság és az újságírók biztonsága ilyen brutális módon megkérdőjelezésre kerül, véli Kukan.
A hétvégi gyilkosság áldozatainak emlékére egy perces gyászszünetet tartanak az EP képviselők
„Az oknyomozó újságíró meggyilkolása példátlan és szörnyűséges tett. A rendőrségnek határozottan fel kellene lépnie és ki kellene vizsgálnia ezt a borzalmas tettet" – közölte Branislav Škripek az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) EP-képviselőjének asszisztense, Martin Štuk. Škripek rajta keresztül arra hívta fel a figyelmet, hogy az újságírók függetlenségét és a demokratikus értékeket védelmezni kell. „Ezért a polgári szabadságjogokért felelős bizottság, és a szólásszabadságért felelős csoport tagjaként kezdeményezni fogom, hogy Ján Kuciak szlovák újságíró és mennyasszonyának meggyilkolásával az EP is foglalkozzon" – közölte Škripek.
Monika Beòová, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) EP-képviselője is hasonlóképpen kíván fellépni, arra kérve az EP vezetését, hogy szerdai és csütörtöki ülése alkalmával ítélje el a gyilkosságot és egyperces gyászszünettel emlékezzen meg az elhunyt újságíróról. „Természetes azonban, hogy csupán ez nem elegendő. Az újságírókat és a szólásszabadságot minden demokratikus társadalom tiszteletben tartja, s bízom benne, hogy a gyilkost, vagy gyilkosokat a lehető legrövidebb időn belül elítélik" – közölte a közösségi hálón, egyben őszinte részvétét kifejezve a hozzátartozóknak és az Aktuality.sk szerkesztőségének.