2016. szeptember 4., 17:56

Az európai hadsereg létrehozásáról akar tárgyalni Ficóval a cseh kormányfő

POZSONY/PRÁGA. Az európai hadsereg létrehozásáról szeretne tárgyalni szlovák partnerével, Robert Ficóval Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök a szeptemberre tervezett közös cseh-szlovák kormányülésen - közölte Sobotka abban az interjúban, amelyet a Prima cseh kereskedelmi televízió sugárzott vasárnap.
201609041734500.0000000000001a_atfut.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A cseh és a szlovák kormány közös tanácskozásának megtartásában júniusban, Robert Fico prágai látogatásakor egyezett meg a két miniszterelnök. Az elmúlt években már volt ilyen találkozóra példa, de a márciusi szlovákiai parlamenti választások után ez lesz az első közös tanácskozása a két kabinetnek.

Bohuslav Sobotka néhány hónapja javasolta, hogy hozzanak létre egy európai hadsereget, amely képes lenne sikeresen megküzdeni az olyan kontinentális problémával, mint amilyen jelenleg a migránsválság. Kezdeményezését Sobotka azzal magyarázta, hogy a NATO struktúrái bizonyos esetekben csak nehezen használhatóak. A közös európai hadsereg létrehozásának gondolata mellett a közelmúltban Orbán Viktor magyar miniszterelnök is kiállt. Pozsony az elképzelést eddig nem kommentálta.

A cseh miniszterelnök kifejtette, hogy a témáról több európai vezetővel, köztük Angela Merkel német kancellárral is tárgyalt annak prágai látogatásakor. Németország - Sobotka szerint - készen áll az európai együttműködés megerősítésre a biztonságpolitika terén, beleértve a hadsereget is. "Ennek ellenére kötve van (a keze) a német alkotmány bizonyos korlátozásaival" - tette hozzá a kormányfő. "Az európai szerződések és az egyes országok alkotmányai ennek ellenére elegendő teret nyújtanak az együttműködés megerősítésére" - vélekedett a politikus. Leszögezte: az európai hadsereg létrehozása hosszú távú, több éves projekt, de már ma lehetőség van az együttműködés megerősítésének a keresésére, például a schengeni határ közös védelmében. Ezzel kapcsolatban jó példaként azt a segítséget említette, amelyet a visegrádi négyek keretében nyújtott Prága, Pozsony és Varsó Magyarországnak, illetve a régió néhány más országának a menekültáradat megfékezése érdekében.

Robert Fico júniusban Prágában azt nyilatkozta, hogy a szeptemberi cseh-szlovák közös kormányülésen az együttműködés konkrét formáiról szeretnének tárgyalni a felek. Kiemelkedő téma lesz Csehszlovákia megalakulása 100. évfordulójának megünneplése 2018-ban. 

Németh Zsolt: az év végéig elkészülhet az uniós terv az európai hadsereg megvalósításáról

Az év végéig elkészülhet az uniós terv a Magyarország által felvetett európai hadsereg megvalósításáról - mondta az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke az Európai Unió külügyi bizottságainak elnökeivel folytatott pozsonyi tanácskozás után az MTI-nek. A kétnapos találkozón tapasztaltak alapján Németh Zsolt a magyarországi októberi kvótareferendumot is rendkívül időszerűnek nevezte, mivel fenntartható migrációs politikára van szükség, de annak megvalósítására a kvótarendszer "alkalmatlan eszköz". Németh Zsolt elmondta: a migráció kérdésének megvitatása alapján Németh Zsolt úgy véli, hogy az EU által javasolt "kvótarendszer egyre több sebből vérzik".

Németh Zsolt azt is kiemelte: akkor lesz erősebb Európa, ha képes lesz arra, hogy a biztonság és védelempolitika területén is megfogalmazza önmagát. A fideszes politikus Pozsonyban a hétvégén ismertette kollégáival a magyar álláspontot, miszerint az Európai Unió előtt álló egyik legfontosabb feladat jelenleg az európai hadsereg létrehozása.

Németh Zsolt azt mondta: ebben a konferencia résztvevői és Federica Mogherini is egyetértett. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője azt mondta: még ebben az évben egy úgynevezett európai uniós védelmi csomagot kíván letenni, az európai hadsereg megvalósításának menetrendjével együtt.

Mindemellett a külügyi találkozón megvitatták az EU keleti és déli szomszédságának ügyeit is. Németh Zsolt ennek kapcsán kiemelte: Európának elemi érdeke, hogy szomszédságában stabilitást teremtsen. Ennek rövid távon a legfontosabb eszköze az, hogy az EU megadja a felajánlott vízummentességet Ukrajnának, Grúziának, Törökországnak és Koszovónak. Az EU ennek a négy országnak megígérte a vízummentességet, de ennek teljesítése során megtorpant - idézte fel Németh Zsolt, aki szerint ezzel az EU "szavahihetősége forog kockán", s ezáltal az EU veszélyezteti közvetlen szomszédságának stabilitását.
 


 

201609041734500.0000000000001a_atfut.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.