Az EP-képviselők szerint fel kell lépni a romák diszkriminálása ellen

Ez abból a határozatból következik, amelyet ezen a héten fogadott el az Európai Parlament a következő szavazataránnyal: 470-en mellette, 48-an ellene szavaztak, 103 képviselő tartózkodott a szavazástól. Soòa Mellak, az Európai Parlament szlovákiai sajtóattaséja arról tájékoztatott, hogy az elfogadott szöveg rámutat arra, hogy az Európai Unió tagállamai nem képesek biztosítani az unióban élő tizenkét millió roma állampolgár számára az egyenrangú hozzáállást az igazságügyhöz és a törvény előtti egyenlőséget. Ez a képviselők szerint abban is megmutatkozik, hogy önkényesen elkobozzák a vagyonukat, erőszakkal kilakoltatják őket, elfogadhatatlanul hosszan zajlik a romák ellen elkövetett, gyűlölködésből fakadó és más bűncselekmények kivizsgálása, megtagadják tőlük a művelődéshez, az egészségügyi ellátáshoz, a szociális segítséghez és a foglalkoztatottság által nyújtott segítséghez való jogot.
Rá kell mutatni a pozitív példákra
„Egyikünk sem választhatja meg, hova születik. Sajnos azok a gyermekek, akik roma telepeken születnek, külső segítség nélkül nem jutnak ki a szegények világából. A múltban sok pénzt költöttek arra, hogy előrejussanak a roma közösségek, az előrejutás nem sikerült, ezért a bevált projektekre kell összpontosítani, amelyek valóban elősegítik a romák integrációját” – hangsúlyozta Jana Žitòanská (ECR, NOVA) képviselő.
Ivan Štefanec (EPP, KDH) szerint a jelentés megállapítja, hogy sok pénzt fektettek a roma problematika megoldására, ennek azonban gyakran nem volt eredménye. „A romákkal az ő természetes környezetükben kell dolgozni, a foglalkozásba teljes mértékben be kell vonni a helyi tekintélyeket. Más országok is példát vehetnek a sikeres szlovákiai projektekből, amilyen például Lőcse példája” – mondta az EP-képviselő.
Vladimír Maònka (S&D, Smer) azt állítja, hogy „a romák útja a munkahelyekhez, a nagyobb szociális biztonsághoz, a jogaik jobb gyakorlásához a művelődésen és a készségek elmélyítésén át vezet.” Szerinte Szlovákiában is rá kell mutatni a pozitív példákra, amikor a művelt és dolgos romák képesek voltak integrálódni.
A gyermekek jogtalan elvétele
Az EP-képviselők a jelentésben kifejezték, hogy erősen nyugtalanítja őket a roma gyermekek jogtalan elvétele szüleiktől. Felszólították a tagállamokat, hogy az ilyen eseteket azonnal vizsgálják ki, és fogadják el a megfelelő intézkedéseket, amelyek megakadályoznák az ilyen eseteket. A parlament felszólította azokat a tagállamokat, amelyek támogatták a roma nők erőszakos sterilizálását, hogy nyilvánosan kérjenek elnézést és az áldozatokat részesítsék kártérítésben. A roma nők sterilizálása Szlovákiának is gondot okozott. A nők általában az Európai Emberjogi Bírósághoz fordultak, a bíróság úgy döntött, hogy sérültek a panaszt tevő nők jogai, de nem erősítette meg a roma nők szervezett sterilizálásával kapcsolatos vádakat.
Az EP-képviselők szerint a tagállamoknak nagyobb hangsúlyt kellene fektetniük a romák felvilágosítására saját történelmükkel és kultúrájukkal kapcsolatban. A parlament kifejezte azt is, miszerint nyugtalanítja az, hogy az unió általános programjainak többsége, beleértve a strukturális alapokból finanszírozott programokat is, nem jut el a legkedvezőtlenebb helyzetben levőkhöz, a romákhoz. Ezért a képviselők arra szólítanak, hogy az illetékes szervek alaposabban ellenőrizzék az uniós programok hatékonyságát. Ha kiderül, hogy visszaélnek az EU által nyújtott eszközökkel, a finanszírozást azon nyomban le kell állítani – olvasható a nyilatkozatban.