Az EP-képviselők parlamenti felszólalásuk ügyében levelet küldtek Paškának
Az európai parlamenti képviselők többsége egyetértett a parlamenti felszólalás igényével. Egyedül az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) két EP-képviselője, Boris Zala és Monika Smolková van más véleményen. Kritikus hozzáállásuk miatt ellentétbe kerültek saját párttársaikkal.
A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke, Ján Fige¾ sem szeretné az EP-képviselőket rendszeresen meghallgatni a parlamentben. A KDH a politikai viszonyok szempontjából nem tartja jó és hatékony megoldásnak, hogy az EP-képviselők rendszeresen felszólaljanak a parlamentben – jelentette ki Fige¾. Véleménye szerint az EP-képviselőknek az Európai Parlamentben kell a munkájukat végezni. Emlékeztetett arra is, hogy az EP képviselőknek rendelkezésére áll a parlament európai bizottsága, azt viszont nem látogatják, csupán a választások előtt jelennek meg.
Mint volt európai biztos, Fige¾ helyes megoldásnak azt tartaná, ha a szlovákiai bizottságok és a parlament megtárgyalnák az Európai Bizottság jogalkotási és munkaprogramját, melyre általában ősszel kerül sor, s magában foglalja az elkövetkező év tervezetét is. A szlovák parlament ily módon sokkal tájékozottabb lenne és még a jóváhagyás előtt véleményezni tudná az eljövendő európai jogszabályokat.
Flašíková Beòová úgy véli, Fige¾ azért van ezen a véleményen, mert attól fél, leleplezik az európai biztosi posztra való alkalmatlanságát, és továbbra is ragaszkodik az EP-képviselők parlamenti meghallgatásához. Hasonlóképpen vélekedik Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője, aki szerint az EP-képviselők első kézből tájékoztathatnák a brüsszeli döntésekről a parlamenti képviselőket. A kereszténydemokrata Miroslav Mikolášik szintén a parlamenti meghallgatás híve. Esélyt lát arra, hogy a közvéleményt tájékoztathassák a szlovákiai EP-képviselők munkájáról, ami hozzájárulhat az EP-választásokon való nagyobb részvételhez is.
Az EP-képviselők parlamenti meghallgatásának ötlete az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) két képviselőjétől, Jozef Viskupiètól és Branislav Škripektől származik. Javaslatukat annak idején nem fogadta el a parlament, de Paška megígérte nekik, hogy ha európai ügyek kerülnek terítékre a parlamentben, meg fogja hívni az EP-képviselőket.