Az emberjogi biztos nem kapott szót a kormány ülésén
A kormánytól megkapta a kiértesítést, és az üggyel kapcsolatos ajánlásokat. A tárgyalás során azonban nem nyitottak vitát. Az elfogadott határozat pedig azt tartalmazza, hogy az emberjogi biztos nem az előírt jogszabályok szerint járt el. „ A kormányfő szerint nem az emberjogi biztos működését szabályozó törvény szerint jártam el. A rendőrség felettes szerve a belügyminisztérium, tehát ilyen esetben nem a kormányhoz kell fordulni” – magyarázta a kormány ülése után Dubovcová.
Az emberjogi biztos emlékeztetett arra is, hogy az ügyet nem csupán az Országos Rendőr-főkapitányság elnökségének, de a minisztériumnak is továbbította. A feljelentés alapján tüzetes vizsgálatot tartott. Megállapította, hogy a razzia során a rendőrség súlyosan megsértette több fizikai személy alapvető emberi- és szabadságjogait.
Augusztusban a belügyminisztériumnak és az Országos Rendőr-főkapitányság elnökségének egyaránt megküldte a vizsgálat eredményét, valamint az intézkedéseket javasló felhívást, ám választ nem kapott. A nevezett intézmények nem tettek eleget törvényből adódó kötelességüknek, ezért a kormányhoz fordult.
„Úgy gondolom, jóindulatot kellett volna tanúsítani és jelezni a társadalomnak, érdekünk az alapvető emberi- és szabadságjogok betartása“ - jegyezte meg azzal, hogy az államnak tiszteletben kellene tartani az emberjogi biztos döntését, s mindenben a segítségére kellene lennie. „Ellenkező esetben ez a fegyver nem ér semmit, az emberjogi biztos csupán egy papírtigris, akinek semmiféle befolyása nincs. Más országokban figyelnek a szavára” – hangsúlyozta.
Dubovcová többek között javasolta, hogy a rendőrség minden tervezett akció kivitelezéséről készítsen videofelvételt. Figyelni kellene a rendőrségi helyiségeket is, ahová az előállított és letartóztatott személyeket viszik. Követelte azt is, hogy a szepsi (Moldava nad Bodvou) esetből vonják le a tanulságokat.
Robert Kaliòák belügyminiszter kijelentése szerint Jana Dubovcová emberjogi biztos arra használja a szepsi rendőrrazzia-ügyet, hogy politizálgasson és törvényt sértsen. Dubovcová az ügyirat előterjesztése során megsértette a vonatkozó törvényeket - nyilatkozta a kormány ülése után Kaliòák. Először a rendőrséghez, – legalkalmasabb az illetékes kerületi rendőrkapitányság lett volna – kellett volna fordulna, majd ezt követően a belügyminisztériumhoz – mondta. „Minden egyes állami szervnek úgy kell cselekednie, ahogy azt a törvény megszabja. Õ nem ezt tette. Többszörösen megsértette a törvényt. Politizálgat és hazudik”- jelentette ki a miniszter. „A kerületi rendőrséghez egyáltalán nem fordult, csupán az embereit küldte oda, akik azzal fenyegetőztek, hogy megfosztják őket egyenruhájuktól” – tette hozzá. Ráadásul olyan dokumentumokat követelt, melyekhez a törvény szerint nem volt joga.
Dubovcová állítja: a törvény szerint járt el.
A rendőrség az esetet követően már júniusban elutasította, hogy a razzia törvénytelen és brutális lett volna. Az akció bizonyos keresett személyek és tárgyak felkutatására irányult. A szepsi romatelep központjában működő ETP Szlovákia (ETP Slovensko) Polgári Társulás szerint a kommandós támadás során több ember, köztük gyerekek is megsérültek. Kihallgatás céljából 15 személy állítottak elő, kettőt pedig hivatalos személy elleni támadással gyanúsítottak.