2015. március 6., 13:15

Az ellenzék szerint a Smer-SD szabotálja a postafiók-cégekről szóló törvényt

POZSONY. Miroslav Beblavý (Sie) és Lucia Žitòanská (Most-Híd) ellenzéki képviselők elutasítják a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia álláspontját, amely véleményük szerint meg kívánja sérteni a parlamentnek az ismeretlen tulajdonosi hátterű cégek közbeszerzésekből való kizárása kapcsán hozott határozatát.
A parlament egyértelmű határozata ellenére – miszerint minden olyan cég köteles tényleges tulajdonosának bejegyzésére, aki közpénzekkel kerül kapcsolatba – a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) egyrészt csak a közbeszerzéseket építette be a végső haszonélvezők jegyzékéről szóló törvényjavaslatba, másrészt korlátozta a törvény gyakorlati érvényesítésének lehetőségét. Az említett törvényjavaslat elfogadása esetén a közvélemény nem szerezhetne tudomást arról, hogy ki áll például a Prefto cég mögött vagy ki profitál a Dôvera magán egészségbiztosítónál kötött biztosításból. A törvényhozás még 2014. december 3-án, a közbeszerzési törvény módosító javaslatával egyetemben fogadta el az említett határozatot. Ez a törvény hivatott megakadályozni az ismeretlen tulajdonosi hátterű, ún. postafiók-cégek állami közbeszerzésekben való részvételét.

„Tavaly decemberben egyértelmű határozatot tártunk a parlament elé, amit a közvélemény és az egészségügyi botrányok nyomásának súlya alatt a Smer-SD elfogadott” – mondta Miroslav Beblavý, a Háló (Sieť) tagja. „Ragaszkodunk annak betartásához, hiszen az egyértelműen előírta a kormánynak egy olyan törvény megalkotását, amely révén létrehoznák a megrendelések végső haszonélvezőinek nyilvántartását a közpénzek és közvagyon kezelésének vonatkozásában, amely így nem kizárólag a közbeszerzési törvény által szabályozott vásárlások esetében” – tette hozzá Beblavý, aki Lucia Žitòanskával, a Most-Híd képviselőjével terjesztette be javaslatát.

Žitòanská emlékeztetett, hogy a törvényhozás 115 vokssal hagyta jóvá a határozatot, miközben Robert Fico miniszterelnök és Peter Pellegrini házelnök is immár három hónapja ezt használja fel a az valós korrupciós problémákra való hatékony megoldás keresésének bizonyítékaként. „A színfalak mögött azonban már annak kicsontozásán dolgoznak” – jegyezte meg. A képviselő szerint amellett, hogy a törvényjavaslat kizárólag a közbeszerzésekre korlátozódik, további problémát jelent, hogy a törvény a nyilvántartási adatok valódiságának ellenőrzését az azok hamisságát alátámasztó bizonyítékok benyújtásához köti. „Az ún. postafiók-cégek esetében kételyeink és gyanúink vannak, nem pedig bizonyítékaink. Az ellenőrzést ezért akkor is végre kell hajtani, ha csupán komoly gyanú merül fel, nem csak akkor, amikor sziklaszilárd bizonyítékok állnak rendelkezésünkre” – fejtette ki Žitòanská.

A kormány a Közbeszerzési Hivatalt (ÚVO) bízta meg a végső haszonélvezők nyilvántartásáról szóló törvényjavaslat előkészítésével, amelynek azt március 31-ig elő kell terjesztenie. Miroslav Beblavý szerint Andrej Holák (Smer-SD), az ÚVO alelnöke végül az eddigi egyeztetésekkel szembemenve beterjesztett javaslatát, amely alapján a postafiók-cégekkel szembeni harc a közbeszerzési törvény alapján a termékek és szolgáltatások megvásárlására, valamint a közhasznú munkák megrendelésére korlátozódna, miközben nem érintené az egészségbiztosítást, a közpénzek kezelését és az azokkal való eljárást, a befektetés-ösztönző pénzeket, az uniós forrásalapokat és egyéb támogatási összegeket. Sőt, azokat a vásárlásokat sem érintené, amelyek kivételt képeznek a közbeszerzések alól. Ezt a megoldást a munkacsoport találkozója alkalmával a Smer-SD képviselői is támogatták, aki tulajdonképpen a parlamentet voltak hivatottak képviselni a jogszabály előkészítése során.

Beblavý állítja, hogy a Smer-SD öncélú cselekvése komoly hatással lesz a közpénzekre. Elmondása szerint az egészségügy legjelentősebb mértékű kiszipolyozása nem közbeszerzések útján valósul meg, hanem két ciprusi postafiók-cég által, amelyek a Dôvera magán egészségbiztosítót birtokolják. Mint hozzátette, a biztosítóról nem csupán az mondható el, hogy az egészségbiztosításokból származó egymilliárd eurót is meghaladó éves pénzösszeggel gazdálkodik, hanem abból 2013-ban több mint százmillió – a szokványos nyereség keretein felüli – eurót folyatott át postafiók-cégeibe.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.