2016. február 8., 16:08

Az ellenzék ragaszkodik a parlament rendkívüli ülésének összehívásához

POZSONY. Az ellenzéki pártok ragaszkodnak a rendkívüli ülés összehívásához az oktatásügyi és az egészségügyi problémáinak megvitatása céljából a kormányfő nővéreknek adott ajánlata után is. Az ellenzéknek ugyanis meggyőződése, hogy az oktatásügy és az egészségügy kritikus állapotban van, amelyet mielőbb orvosolni kellene.
201602081608000.01a_parl..jpg

A nővérek helyzetére a javaslatot Robert Fico pénteken, február 5-én tette. Azokat a nővéreket, akik felmondtak, Robert Fico megkérte, térjenek vissza a páciensekhez, megfizetnék nekik azokat a napokat is, amikor nem dolgoztak. A nővérek elfogadták az ajánlatot, viszont meghatározatlan időre szóló munkaszerződést szeretnének az eredeti munkahelyükön.

„Semmi nem változott, most is léteznek az egészségügy problémái” – mondta Pavol Abrhan, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) parlamenti frakciójának vezetője. Richard Vašeèkának, az O¼aNO-NOVA frakcióvezetőjének sem változott meg a véleménye. „Az ülés nem csak a bérekkel foglalkozna, hanem az egészségügy és az oktatásügy helyzetével. Meggyőződésem, hogy beszélnünk kell ezekről a dolgokról, és meg kell csinálnunk az összegzést” – mondta a politikus.

Az O¼aNO-NOVA asztalán ott van mind a 12 képviselőjük aláírása, a KDH most összegzi az aláírásokat. A Most-Híd és a Szabadság és Szolidaritás (SaS) is jelezte, hogy támogatni fogják a rendkívüli ülés összehívását. Az ellenzéknek legalább 30 aláírásra van szüksége, amelyeket még ma avagy holnap, azaz kedden adnának be a parlamentbe. Ezután Peter Pellegrini (Smer-SD) házelnöknek 7 napon belül össze kell hívnia a parlament rendkívüli ülését.

A rendkívüli ülés alapfeltétele, hogy a képviselők fogadják el az  ülés programját, vagyis a Smer-SD szavazatai nélkül ez nem valósítható meg. „Korai a kérdés, még nem terjesztették be a javaslatot. Ha ez megtörténik, komolyan megfontoljuk a dolgot” – mondta Jana Laššáková, a Smer-SD parlamenti frakciójának vezetője.

Szerinte azonban nem olyan a helyzet, hogy három héttel a parlamenti választások előtt össze kellene hívni a parlament rendkívüli ülését. „Nem lenne korrekt kötelezettségeket tenni a következő parlament számára is. Megfontoljuk a dolgot, és döntünk“ – tette hozzá a frakcióvezető.

Ha nem fogadnák el az ülés programját, az ellenzéknek még egy lehetősége lenne az oktatásügy és az egészségügy témáiról beszélni, mégpedig ugyancsak rendkívüli ülésen, amelyen megpróbálnák leváltani Juraj Draxler (Smer-SD) és Viliam Èislák (Smer-SD) minisztereket. Ezt az ülést meg kellene tartani, ott ugyanis nem kell megszavazni az ülés programját. Az ellenzék tagjai nem nyilvánították ki, hogy élnek-e majd ezzel a lehetőséggel.

Az ellenzéknek meggyőződése, hogy az oktatásügy és az egészségügy kritikus állapotban van. „Nővérek százai távoztak a kórházakból, tanítók ezrei vannak az utcán, és nem az iskolákban. Ez hatással van a páciensekre, a szülőkre és a gyermekeikre“ – mondta a KDH elnöke, Ján Fige¾.

Fige¾ szerint az ülés eredményeképpen két nyilatkozatnak kell megszületnie. Az egyik az oktatásügy helyzetének javítását érintené, a második a páciensek jogait védelmezné, és megakadályozná a nővérek felmondását. „A páciensek, a családok és a gyermekek védelme olyan indíték, amely ehhez vezet bennünket” – jegyezte meg korábban Fige¾.

Fico szombaton azt mondta, a nővérek egyenként tárgyalhatnak munkahelyükre történő visszatérésükről. „Minden nővérnek, aki vissza szeretne térni, van joga egyénileg tárgyalni a kórház igazgatójával az egyéni bérszerződésről közte és a kórház között” – mondta.

Megosztás