Az ellenzék az Alkotmánybírósághoz fordul a választási törvény miatt

A Szabadság és Szolidaritás (SaS), az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA), illetve a Család Vagyunk (Sme rodina) 43 képviselője, akik a normakontrollt kérvényezték, meg van győződve arról, hogy a törvénymódosítás, amely szerint az aktuális választási időszakban legkésőbb 2017. október 31-ig ki kell hirdetni az időközi önkormányzati választások időpontját, megtagadja az állampolgárok választási jogát.
Az ellenzék azt állítja, a törvénymódosítás Richard Raši (Smer-SD) kassai főpolgármesternek kedvez, ezért lex Raši néven emlegetik. Véleményük szerint ugyanis a jogszabály azt biztosítja, hogy amennyiben a jelenlegi főpolgármestert megyeelnökké választják, utódját maga Raši nevezhesse ki. A koalíció elutasítja az ellenzéki vádakat.
„Az alkotmány minden választó számára garantálja a jogot ahhoz, hogy megválassza képviselőit. Most azonban olyan helyzet alakult ki, hogy az új jogszabállyal megerőszakoltuk az alaptörvény ezen cikkelyét. Ezért fordultunk beadvánnyal az Alkotmánybírósághoz. Tudni akarjuk, hogy megsértették-e az alkotmányt vagy sem” – fogalmazott Martin Klus, az SaS képviselője.
Jozef Viskupiè, az O¼aNO-NOVA képviselője úgy véli, a törvénymódosítás egyenesen alkotmányellenes. „A politikusok gyakran spekulálnak azon, hogyan hosszabbítsák meg mandátumukat jogszerűtlen úton. A koalíció ilyen arcátlanságra vetemedett. Azt, hogy ha valamelyik funkcionáriust megválasztják egy új posztra, a megüresedett helyre pedig nem írnak ki új választásokat, a mandátuma jogtalan meghosszabbításának tartjuk” – közölte Viskupiè hozzátéve: így a tisztség gyakorlatilag betöltetlen marad, s egy, nem az emberek által megválasztott helyettes veszi majd át a posztot.
Petra Krištúfková, a Család Vagyunk képviselője szerint az embereknek kell eldönteniük, ki vegye kezébe a hatalmat. „Ezzel a jogszabállyal olyan helyzetben találjuk magunkat, hogy 2017. november 1-je után olyan a városok és falvak élén olyan személyek állhatnak, akiket nem demokratikus úton választottak meg. Ezért ezt a jogszabályt célirányosnak tartjuk, választási csalásnak, amely korlátozza a válaszi jogot az önkormányzati választások során” – fejtette ki a képviselő.
Az említett törvénymódosítást Tibor Bernaák (SNS), Martin Glváè, Dušan Jarjabek, Tibor Glenda (Smer-SD) és Bugár Béla (Most-Híd) terjesztette elő, állításuk szerint a régi és az új választási törvények összehangolása érdekében.