Az elemző szerint a KDH-nak az előnye egyben hátrány is
Véleménye szerint ez elsősorban a vallási tényezőknek köszönhető, lévén, hogy a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) keresztény értékeket valló párt. „A KDH-hoz hasonló szilárd választási bázisa egyedül a Magyar Közösség Pártjának vagy a Szlovák Nemzeti Pártnak (SNS) van, bár ezek etnikai alapon szerveződnek. Egyik sem parlamenti párt, választóikat mégsem veszítették el” – magyarázta a politológus.
A KDH előnye egyben hátrány is – mutat rá Mesežnikov. „A KDH arculata nem elég attraktív a nem csupán a keresztény értékrendre korlátozódó választók számára. Profiljának kialakításában nagyrészt kulcsválasztóira támaszkodott. Túlságosan konzervatív mozgalom lévén nem képes megszólítani a társadalomnak a nyitottságot igénylő részét” – szögezte le.
Annak okát, hogy a KDH preferenciaszavazatai nem mozdulnak, Mesežnikov elsősorban a jobbközép politikai palettán kialakult konkurenciában látja. „Hat párt van jelen. Továbbra is itt a Szlovák Keresztény és Demokratikus Unió (SDKÚ), az Új Többség (NOVA), a két magyar párt és a Háló (Sieť). Ilyen konkurenciával a háttérben nehéz növelni a támogatottságot. Éppen ezért a KDH támogatottsága jelenleg is olyan 10 százalék körül ingadozik“ – hangsúlyozza.
Mesežnikov szerint a KDH egyedisége nem csupán abban áll, hogy mozgalomként határozzák meg magukat, de a mozgalmat alkotó emberekben is, akik – egyéb más pártszerveződéseken keresztül is - a szlovák politika meghatározó alakjaivá váltak, és sikeres harcot folytattak a hatalomért. „Elsősorban az SDKÚ-ról van szó, melynek szerepe az elődpárttól, a KDH-tól is jelentősebb volt“ – magyarázta Mesežnikov.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a volt KDH tagok számos más pártban nyomon követhetők. „Itt van például a Háló, melynek a KDH-tól is nagyobb a támogatottsága. Aztán itt a többi párt - a még létező NOVA, vagy a múltbeli Szlovák Keresztény-Demokrata Mozgalom (SKDH), avagy a Szlovákiai Konzervatív Demokraták (KDS)“ – mondta Mesežnikov.
Megjegyezte azt is, hogy a KDH a novemberi napokat követő szabad választások után megalakult első reformkormánynak is tagja volt. „Ez volt az a kormány, mely lerakta a demokratikus társadalom és a piacgazdaság építésének alapjait“ – hangsúlyozta. Szlovákia megalakulását követően ők voltak a „meèiarizmus“ ellenzéke. „Egyike az 1989 óta folyamatosan fennálló pártoknak“ – magyarázta.
Holnap lesz 25 éve, hogy Nyitrán megtartották alakuló kongresszusukat. Szlovákiában a KDH az egyetlen olyan párt, mely az 1990-es szabad választások óta folyamatosan jelen van a parlamentben. Az első kereszténydemokrata klubok már 1989-ben, az akkor közzétett felhívás idején megalakultak, majd 1990. február 17-én ezeknek a kluboknak a képviselői hagyták jóvá a párt alapszabályzatát, illetve választották meg a párt első vezetőségét.