2017. február 7., 09:09

Az elektronikus gyógyszerfelírást teszteli az Általános Egészségbiztosító

POZSONY. Ebben a hónapban indítja be a gyógyszerek felírásának elektronikus módját az állami tulajdonban levő Általános Egészségbiztosító. A tesztüzem után a legnagyobb hazai egészségbiztosító széles körben is bevezetné a rendszert.
201702061244440.veny01.jpg

Az elektronikus gyógyszerfelírást először az ólublói és a breznóbányai kórházban, valamint a térség négy gyógyszertárában tesztelik. Márciusban és áprilisban további orvosok kerülnek majd sorra – jelezte az Általános Egészségbiztosító (VšZP) vezetője, Miroslav Koèan. Hasonló szolgáltatást már a magánkézben levő Dôvera egészségbiztosító is alkalmaz.

„A szolgáltatás legnagyobb előnyét abban látjuk, hogy az orvos időben kap tájékoztatást arról, a páciens milyen gyógyszereket szed. Ezzel megelőzhető a szükségtelen gyógyszerek felírása, illetve rosszabb esetben az olyan készítményeké, amelyek ellenjavalltak lehetnek a páciens számára már felírt gyógyszer kapcsán. Természetesen ez a szolgáltatás egyszerűsítené az egész információáramlást, valamint az orvos és a gyógyszertár közti workflow-t" – magyarázta Koèan.

A VšZP közvetlenül a tesztelés során kapott eredmények feldolgozása után egyidejűleg valamennyi rendelőben bevezetné az ún. eReceptet.

A legnagyobb hazai egészségbiztosító az elektronikus gyógyszerfelírással akarja elérni, hogy jobban ellenőrizhesse a gyógyszerek kezelését, amelyekre évente közel 800 millió eurót költ, éves költségvetésének egyharmadát. A hagyományos vényhez képest az eReceptet egy vonalkóddal egészítették ki, ami a patikus számára meggyorsítja és egyszerűbbé teszi a recept feldolgozását. Annak leolvasásával a biztosított személy biztosítását és az orvos kódjának érvényességét is ellenőrizheti, ezáltal a gyógyszerész és az egészségbiztosító munkája során is csökkenhet a hibaszázalék.

Az új szolgáltatásnak köszönhetően csökkenne a recepthamisítás és a gyógyszerek fiktív előírása. „A revíziós-orvosi ellenőrzéseink során az egyik patikában például egy hónap alatt 36 ezer euró értékű fiktív módon előírt gyógyszerre bukkantunk, miközben az orvos azokat a recepteken sosem írta fel, az érintett pácienseket nem látta és nem is vizsgálta meg” – fejtette ki a biztosító revíziós részlegének igazgatója, Beata Havelková.

Elmondása szerint anomália továbbá, hogy több esetben túl sok gyógyszert írnak elő a pácienseknek. „Például egy pozsonyi régióban élő páciensnek három hónap alatt tíz szakorvos 36-féle gyógyszert írt ki. Bár a páciensnek igyekeztek segíteni, de akaratlanul is árthattak volna neki, mivel az egyik nem tudott a másikról” – tette hozzá Havelková.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.