2014. március 17., 15:33

Az egészségügyre szánt európai pénzalapból a Váhostav szakított a legnagyobbat

POZSONY. Az egészségügyet támogató európai pénzalapokból legtöbbet a kormánypárthoz közel álló Juraj Široký cége, a Váhostav profitált – derül ki a Transparency International Slovensko elemzéséből.

A szakemberek szerint alapvetően a pénzeszközök szétosztása és a lakosság szempontjából való hasznosítása is vitatható.

Az európai pénzalapoknál a Váhostavon kívül a PKB invest és a Chemkostav is szép sikerrel pályázott. A három cégnek együttvéve a rendelkezésre álló összeg egyharmadát sikerült megszereznie, ami pénzben kifejezve több mint 91 millió eurót jelent. Az Európai Unió a 2007-2013 közötti időszakra a Szlovákia által benyújtott igénylések alapján összesen 295 millió eurót különített el a szlovák egészségügy céljaira. Az összegből elsősorban a kórházak, orvosi rendelők, illetve egészségügyi intézményeket fenntartó községek kaptak támogatást.

Az elemzés készítői szerint nem a teljes összeget fordították az egészségügyi intézményekre. A PRO TENDER cég példája alapján rámutatnak arra, hogy rendszerből szándékos pénzkivonás történt. A nevezett cég ügyvezetőjét, Peter Hložnýt a rendőrség emiatt az elmúlt éven közbeszerzési eljárásban való visszaéléssel gyanúsította meg. A PRO TENDER volt az a cég, mely a kassai L. Pasteur Egyetemi Kórház sürgősségi ügyelete új épületének versenypályázatánál segítséget nyújtott. A beruházás összköltsége 26 millió euró volt. A rendőrség szerint a PKB invest és a Chemkostav már előre megegyezett abban, ki nyeri meg a versenypályázatot, amiről állítólag Hložný is tudott.

A Transparency International Slovensko (TIS) a többi versenypályázat esetében is felfedezett bizonyos átfedéseket a kiírók és a pályázó cégek között - tájékoztatott Zuzana Danèíková, az elemzés egyik szerzője.

Az elemzésből az is kiderül, hogy egy külső cég segítségével a kórházak, orvosi rendelők és a községek is nagyobb eséllyel pályázhattak. Az ilyen módon pályázók 35 százalékának sikerült támogatást szerezniük. Az önállóan pályázók közül mindössze a kérelmezők 12 százaléka volt sikeres. Mindemellett a külső cégek szolgáltatásai elég költségesek. A TIS információi szerint egy 155 millió eurós projekt pályázatának elkészítéséért 1, 2 millió eurót kértek. A Dr. Guhra Szanatórium viszont egy 489 ezer eurós projekt elkészítéséért az Octigon cégnek 60 ezer eurót fizetett, ami több mint a teljes pályázati összeg 12 százaléka. Az eddigi adatok szerint ez volt a legdrágább külsős céggel készíttetett pályázat.

Az elemzés rámutat a befektetések gyenge hatékonyságára is. Az sem egészen világos, hogy az emberek számára milyen hasznot hoznak a projektek, ugyanis a pénzösszegnek csupán az egynegyede került azokba a járásokba, ahol viszonylag rossz vagy átlag alatti a lakosság egészségi állapota. Az összeg nagyobb része éppen azokba a járásokba vándorolt, ahol a szlovákiai viszonyokhoz képest a lakosok az átlagot meghaladó, jó egészségi állapotnak örvendenek.

Megosztás