2015. szeptember 30., 17:29

Az egészségügyi dolgozók már gyűjtik az aláírásokat a felmondási nyilatkozatokra

POZSONY. Az egészségügyi dolgozók megkezdték akciójukat, mely az egészségügy területén tömeges felmondáshoz vezethet. Már gyűjtik az ahhoz szükséges nyilatkozatokra az aláírásokat.
201509301614080.nover03.jpg

„Két napja kezdtük“ – nyilatkozta Monika Kavecká, a Nővérek és Szülészasszisztensek Szakszervezeti Szövetségének (OZSaPA) elnöke a kormányhivatal épülete előtt tartott szerdai sajtótájékoztatón. Jelezte: sor kerülhet az egészségügyi dolgozók 2011-es tömeges felmondási akciójának megismétlésére. „Azt tesszük, amit az orvosok tettek“ – jelentette ki.

Az egészségügyi dolgozók képviselői elsősorban azt a jogszabály bírálják, melynek alapján a kormány végre kívánja hajtani béreik szabályozását. „Az összes egészségügyi dolgozó összefogott, hogy az előterjesztett törvényjavaslat elleni tiltakozásul hangot adjunk véleményünknek, miszerint készek vagyunk felbontani munkaviszonyunkat. Három éve senki sem figyel ránk, s a tárgyalások után – melyek inkább tűntek monológnak, mint párbeszédnek – a kormány egy ilyen javaslatot terjesztett elő” – mondta Kavecká.

Az egyelőre nem világos, az egészségügyi szervezetek milyen támogatást szeretnének elérni az alkalmazottak közt. Az elvárásokat érintően Kavecká nem kívánt nyilatkozni. Állítása szerint azonban már egy kisebb létszámú embertömeg is képes az összeomlás felé taszítani az egészségügyet. „A nyilatkozat az egészségügyi dolgozók próbája, hogy meddig hajlandók elmenni, hajlandók-e tenni is valamit azért, hogy bármi is megváltozzon” – magyarázta Iveta Lazorová, a Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának (SKSaPA) elnöke. Megjegyezte, amennyiben az egészségügyi dolgozók a nyilatkozatokat nem írják alá, az azt jelenti, semminemű változásra nem törekednek.

A nyilatkozat öt pontot tartalmaz. Az egészségügyi dolgozók elsősorban az egészségügyi intézmények tisztességes finanszírozását szeretnék elérni, valamint azt, hogy a törvény valamennyi egészségügyi dolgozó bérét egyformán szabályozza, tekintet nélkül arra, milyen környezetben végzi munkáját. A szabályozásnak nemcsak a kórházakban dolgozókat kellene érintenie, mint ahogy azt az egészségügyi minisztérium javasolja, de az orvosi rendelőkben, fürdőkben, illetőleg a szociális szolgáltatások terén dolgozókat is. Hasonlóképpen követelik az anyasági a betegszabadság idejének a szakmai gyakorlatba való beszámítását, a rendszerben dolgozó nővérek és szülészeti asszisztensek számának növelését, fizetéseik emelését, nemkülönben a ledolgozott évek figyelembe vételét.

Az akciót a Nővérek és Szülészasszisztensek Szakszervezeti Szövetsége, az Orvosi-műszaki Dolgozók Kamarája és a Gyógytornászok Kamarája szervezi. Előkészítésében Kavecká szerint az orvosok szakszervezete is segített, akik 2011-ben hasonló módon vívták ki a bérszabályozási törvényt. „Szeretnénk elkerülni az általuk elkövetett hibákat, de ugyanazt a sikeres vonalat szeretnénk követni” – jegyezte meg. Azt viszont elutasította, hogy képviselőik rossz tárgyalási eljárást választottak volna, problémának inkább a béketűrésüket látja. „A türelmünk mára elfogyott… Más irányt választunk, radikálisabb megoldások felé fordulunk” – mondta.

2011 végén a tömeges felmondás megrengette a szlovákiai egészségügyet. 1200 orvos akkori távozása vészhelyzetet eredményezett. Az állam ezt követően szabályozta az egészségügyi dolgozók kötelességét vészhelyzet esetén. Azok, akik ilyen esetben elutasítják a munka felvételét, büntetés fenyegeti. A Health Policy Institute vezetője, Tomáš Szalay nem feltételezi, hogy a 2011-es eset megismétlődne. A felmondást valóban beadni akarók készsége jóval alacsonyabb, mint az orvosok esetében volt – mutatott rá.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.