Az államfő időt kér, mert "nincs varázspálcája"
Az újdonsült államfő a közszolgálati Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) 5 perc múlva 12 c. politikai műsorának adott nyilatkozatában megismételte, arra, hogy miként kívánja ellátni államfői teendőit, már a hivatali beiktatása idején elmondott ünnepi beszédében is kitért.
„Kérdezni akarok és válaszokat várok el az illetékesektől. De nem kizárólag a válaszokra vagyok kiváncsi, hanem az általuk nyújtandó megoldásokra is. Ez az államfő feladata. Kérdezni és témákat megnyitni. A köztársasági elnöknek sem végrehajtói hatalom, sem varázspálca nincs a kezében, de éppen az államfő az a személy, akinek kérdeznie kellene“ – emlékeztetett a kamerák előtt az elnök.
Kiska eképpen reagált azokra a kérdésekre, amelyek például az igazságszolgáltatás, az egészségügy, valamint a családfenntartás és a házasság intézményének kérdéskörét érintő jövőbeli terveit firtatták. Az államfő arra kérte a sajtót és a közvéleményt, adjanak neki elegendő időt arra, hogy lépéseit megtehesse és tevékenységét kibontakoztathassa.
„A várakozások nagyok és én mindent megteszek annak érdekében, hogy ezeknek megfeleljek. Célom, hogy mindazoknak, akik rám szavaztak, de azoknak is akik nem szavaztak rám, ne kelljen bennem csalatkozniuk. Erre viszont kérem időre van szükségem. Ha három év múlva majd ennek kapcsán beszélgetünk, hiszem, hogy képes leszek megmutatni munkám konkrét eredményeit“ – mondta a beiktatását követő első interjúban Andrej Kiska.
A köztársasági elnök prioritásként tekint a munkanélküliség és a munkaerőpiaci problémák megoldására, amelyeket mind a kormánnyal, mind a miniszterelnökkel, mind pedig a parlamenttel meg kíván tárgyalni. Véleménye szerint ugyanis csakis a működő gazdaság képes pénzt termelni az országnak, amelyekre az egészségügy, az oktatásügy és a stabil nyugdíjrendszer tekintetében is szüksége van.
„A múködő gazdaság az állam alapját képezi, de rendkívül fontos szegmensét jelenti a rászorulókról való gondoskodás is“ – fűzte hozzá. A kis- és középvállalkozások támogatása mellett az emberek ezreit foglalkoztató nagyvállalatok támogatását sem zárta ki. Elmondása szerint az említett csoportok egyikét sem szabad hátrányos helyzetbe hozni.
Az államfő az alkotmánybírák kinevezésének kérdéskörére is kitért. Mint ismeretes a parlament 6 jelöltet választott meg, amelyek közül 3-at kell kiválasztania az államfőnek, akik aztán 12 évig ténykednek majd az Alkotmánybíróságon.
A köztársasági elnök kifejtette, személyesen kíván megismerkedni az egyes alkotmánybíró jelöltekkel, ezért részt vesz azokon a beszélgetéseken, amelyeket tanácsadói testülete folytat majd a jelöltekkel.
Ennek kapcsán többször is felmerült a napokban, hogy Andrej Kiska esetleg a plénum jelöltjeinek egyikét sem választja majd ki, amire Robert Fico kormányfő úgy reagált, nem hinné, hogy az államfőnek jogában állna elutasítani a Szlovák Köztársaság Alkotmányával összhangban megválasztott jelölteket.
"Nem szeretnék elébe menni az eseményeknek. A tanácsadói testületet kineveztem, a szabályok adottak, míg az, hogy milyennek is kellene lennie az alkotmánybíróknak, úgy vélem mindenki számára világos. Egyszóval várok a testület ajánlásaira“ – mondta Kiska.
Az öttagú tanácsadó testület megalkotásáról még hétfőn tájékoztatott az elnök. Ennek feladata, hogy június végéig ajánlásokat fogalmazzon meg a kérdésben. Mint azt Andrej Kiska a televíziós vitaműsorban kijelentette, döntését július elején ismerteti.