Az Alkotmánybíróságra került a műveltségi cenzus
Az Alkotmánybíróság már nyilvántartásba vette a Daniel Lipšic, az Új Többség (Nova) elnöke által képviselt parlamenti képviselők csoportja által benyújtott beadványt, melynek kivizsgálásával véletlenszerűen bízták meg az egyik bírát – erősítette meg Anna Panèurová, az Alkotmánybíróság szóvivője.
Az ellenzéki képviselők arra kérik az Alkotmánybíróságot, hogy vizsgálja meg, összhangban van-e az ún. műveltségi cenzus az alkotmánnyal. A honatyák meggyőződése, hogy a minimális középiskolai végzettség megszabása alkotmányellenes. Azt szeretnék, ha az Alkotmánybíróság hatályon kívül helyezné a cenzust bevezető rendeletet. Közelednek ugyanis a helyhatósági választások, s az ellenzéki képviselők nem akarják, hogy a kritérium vonatkozzon a megmérettetésen induló jelöltekre.
„A demokrácia arról szól, hogy mindenki bárkit megválaszthat” – hangsúlyozta Daniel Lipšic. Hozzátette: a passzív választójog korlátozása helytelen, aláássa a demokrácia alapelveit. Rámutatott, hogy a demokráciában a többség dönt akkor is, ha ezek a döntések nem mindig helyesek. „De ez a demokrácia” – hangsúlyozta.
Lipšic szerint nem helytálló az az érvelés, hogy már most is létezik a passzív választójog korlátozása, például az életkorral kapcsolatban. Mint megjegyezte, a voksoláshoz szükséges életkort – ha nem történik semmi komoly – mindenki eléri. „Életkori cenzusok más demokratikus országokban is vannak, ezekkel nincs gond. A műveltségi cenzus azonban diszkriminatív” – jelentette ki. Hozzáfűzte: ráadásul a középfokú képzettség nem minden esetben szavatolja azt, hogy a polgármester jól gazdálkodik majd a közpénzekkel.
A polgármesterjelöltekre vonatkozó minimális műveltségi szintet bevezető javaslatot – amely a belügyi tárca által előterjesztett, a választási törvények módosítását célzó indítvány része volt – május végén hagyta jóvá a parlament. A jogszabályt Ivan Gašparoviè államfő írta alá néhány nappal az elnöki hivatalból történő távozása előtt.
Robert Kaliòák belügyminiszter is úgy véli, hogy a műveltségi cenzus alkotmányellenes. Ezért csatlakozott ahhoz a csoporthoz, amely tagjai szerint a passzív választójogot, tehát a megválaszthatóság jogát semmivel sem szabadna korlátozni. A miniszter hangsúlyozta, hogy a tárcája által beterjesztett eredeti módosító javaslat nem tartalmazta a cenzust, egy képviselői indítványról volt szó, amelyet a törvényhozás jóváhagyott. A minimális műveltségi szintet bevezető javaslattal Dušan Bublavý kormánypárti képviselő állt elő.