2018. február 18., 18:30

Az alapismereteket minden gyereknek anyanyelvén kellene megszereznie

RIMASZOMBAT. Az alapismereteket minden tanulónak az anyanyelvén kellene megszereznie, hiszen az a tudás elsajátításának legkönnyebb és legmegfelelőbb formája – mondta Orosz István, a rimaszombati Tompa Mihály Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatója. Véleményével egyetért Főző Zsolt pedagógus is, a helyi önkormányzat képviselője, az oktatási, ifjúsági, kulturális és sportbizottság elnöke.
201802181512210.schuk-600x367.jpg


„A gyermek a tudást éppen az anyanyelvén, a legszűkebb környezete által beszélt nyelven sajátítja el legkönnyebben. Véleményem szerint minden kisebbségi környezetben élő gyermek számára a nemzetiségi alapiskola a legjobb megoldás” – nyilatkozta Orosz, majd hozzátette: amennyiben a tanuló további életét Szlovákiában képzeli el, saját érdekében az állam nyelvét meg fogja tanulni.

Szlovákiában pillanatnyilag a nemzetiségi oktatás terén nincsenek alapvető problémák, bár a magyar nyelvű tankönyvek kiszállítása az iskolákba időnként késik. „Először a szlovák nyelvű kiadás jelenik meg, amit le kell fordítani, és ez egy hosszadalmasabb folyamat” – hangsúlyozta az igazgató, aki szerint néhány tankönyvet olykor akár egy évvel is később kapják meg, mint a szlovák nyelven oktató intézmények.

Bizonyos hiányosságok a nemzetiségi iskolák szlovák nyelvi oktatásában is tapasztalhatók, ám e téren változások várhatók. „Iskolaigazgatóként és tanítóként is azt tapasztalom, a minisztérium lassan megérti, a nemzetiségi iskolákban a szlovák nyelvet idegen nyelvként kell oktatni” – magyarázta Orosz, aki szerint mindezidáig abból az alapállásból indultak ki tévesen, hogy valamiféle szlovák nyelvi ismerettel már minden tanuló rendelkezik.

Mint mondta, „vannak helyek, ahol ez nem szabály, például a falvakban”. Meggyőződése, hogy elsősorban a szlovák nyelv gyakorlati oktatására kellene összpontosítani, nem pedig a bonyolult, sokszor archaikus kifejezésekkel tarkított szövegek tanulására.

Főző szerint Rimaszombatban a magyarok anyanyelvi oktatása megfelelő szinten van, amihez az új középiskola is nagyban hozzájárult. A diákok például a pincér, szakács szakmai képesítést is megszerezhetik magyar nyelven, majd hozzátette: véleménye szerint a nevezett szakmák tanulását a város is megfelelően támogatja.

Régebben a megyei szervek nem voltak készségesek , amikor arról volt szó, hogy új osztályokat kellene nyitni a középiskolákban. „Reméljük, az új Besztercebányai Megyei Önkormányzat vezetése alatt javulni fog a helyzet” – zárta le a témát Főző.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.