2017. január 17., 20:17

Átlagosan több mint 7 hetet kell várnunk egy szakorvosi kivizsgálásra

POZSONY. Számos páciens panaszkodik az országban a szakorvosi kivizsgálást megelőző hosszú várakozási időre – erősíti meg a GfK társaság a Páciensek Jogvédő Szövetsége (AOPP) számára készített felméréséből, melynek eredményei alapján átlagosan 7,3 hetet vagyunk kénytelenek várni egy szakorvostól kapott időpontra.
201701150956030.SZAKORVOS_1-2.jpg

„Elképzelhetetlen, hogy az akut problémával küszködő emberek ne juthassanak el problémájukkal hamarabb szakorvoshoz, mintsem, hogy néhány hét eltelne. Ezért azt ajánljuk, hogy mindazon páciensek, akiknek nagyon sokat kell várnia a szakorvosi kivizsgálásra, hogy forduljanak egészségbiztosítójukhoz, amely segítségükre lehet abban, hogy olyan orvost találjanak, akinél rövidebb a várakozási idő” – mondta Mária Lévyová, a Páciensek Jogvédő Szövetségének (AOPP) elnöke.

A megkérdezettek fele elégedetlen a szolgáltatásokkal

A felmérésben résztvevők csaknem fele elégedetlen volt az egészségügyi szolgáltatások jelenlegi minőségével, miközben ennek legfőbb okaként éppen a hosszas várakozási időt nevezték meg. A szakorvosoknál esedékes hosszas várólistára a megkérdezettek 37 százaléka panaszkodott. Minden negyedik válaszadónak problémái akadtak időpontot kapni egy szakorvosnál. Eközben nem egész harmaduk 1 hetet vár egy ilyen időpontra, míg további harmaduk 2-4 hetet, 15 százalékuk pedig 3 hónapnál is többet kénytelen várni a szakorvosi kivizsgálásra.

Az AOPP azonban hozzátette, hogy a szakorvosi kivizsgálásokra való hosszú várakozási idő legitim, ugyanis egyetlen fejlett állam sem képes teljes egészében lefedni az egészségügyi ellátás iránti keresletet. A szövetség szerint ugyanakkor ez csak az olyan egészségügyi ellátást esetében szabadna, hogy előforduljon, amely esetében a halasztás elfogadható.

„Tudjuk, hogy növekvő számban fordulnak elő bizonyos civilizációs betegségek, a szakorvosi rendelők várótermei ezért tele vannak olyan emberekkel, akiknek sürgős segítségre van szükségük. Mindemellett növekszik a poszt-produktív korban lévő polgárok számaránya, akiknek több egészségügyi törődésre van szükségük, mint a fiatalabb népességnek. Bizonyos orvosok magasabb életkoruk ellenére is rendelnek, de bizonyos városokban, régiókban így is jelentős a szakemberhiány” – magyarázta Lévyová.

A legtöbb ember kész akár meg is fizetni, csak részesüljön ellátásban 

Az AOPP szerint ezért az államnak meg kellene határoznia egy minimális szakorvosi létszámot, amely reálisan képes lenne lefedni a páciensi szükségleteket. „Akadnak olyan betegek is, akik még plusz pénzt is hajlandóak áldozni annak érdekében, hogy eljussanak arra a kivizsgálásra, amely megoldhatja az egészségügyi problémájukat. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a lakosság egy jelentős része még mindig nem engedhetne meg magának hasonló luxust” – fejtette ki Lévyová. Az AOPP felmérése szerint az ambuláns műszerek segítségével történő gyors kivizsgálásért vagy orvosi diagnózis felállításáért a megkérdezettek közel 70 százaléka kész lenne áldozni.

Tomáš Drucker egészségügyi miniszter elismerte, hogy akadnak olyan régiók, amelyekben hiány van bizonyos szakorvosokból. „Tulajdonképpen már tavaly június óta a megyei önkormányzatokkal és az egészségbiztosítókkal is arról beszélünk, hogy fel kell térképezni a helyzetet. Módosítottuk, bizonyos orvosi szakirányokkal bővítettük ki a rezidens programot” – mondta a miniszter. Drucker azt is megemlítette, hogy az illetékek esetében is módosítások várhatóak. „Olyan rendszert kívánunk megalkotni, amely teret biztosít arra, hogy lehetőség nyíljon megfizetni egy olyan szolgáltatást, amely meghaladja az általános egészségbiztosításban foglaltakat” – fűzte hozzá a tárcavezető.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.