2015. december 21., 08:24

Átfogó számvevőszéki ellenőrzés kezdődik az egészségügyben

POZSONY. A jövőben ne robbanjanak ki az „Anka néni szerződéseiről" és a pöstyéni CT-vásárlásról szóló botrányokhoz hasonlóak Szlovákiában - ez is a célja annak az akciónak, amelyre a következő hónapokban kerül majd sor a szlovákiai kórházakban.

Az átfogó ellenőrzésnek a szlovákiai egészségügy valamennyi szintjén több mint egy évig kellene tartania. Azt az Állami Számvevőszék (NKÚ) elnöke, Karol Mitrík rendelte el, s nem csak a hossza miatt bizonyulhat áttörőnek, hanem elsősorban amiatt, hogy az ellenőrök mi mindenre akarnak rávilágítani az ellenőrzés előtt álló 43 kórházban. Ahogy Mitrík elmondta: célja nem csupán az lesz, hogy kiderüljön, mi minden történik a törvénnyel összhangban, vagy helyén van-e a pecsét, hanem a kiadott pénzeszközök hatékonyságának, gazdaságosságának és célszerűségének alaposabb ellenőrzése is.

„Hatékonyan és gazdaságosan bánhatunk ugyan a pénzekkel, de kérdéses, hogy célszerűen is bánunk-e azokkal. Például felmerül a kérdés, hogy az adott minőségű CT-t szükséges volt-e olyan drágán megvenni, nem lett-e volna elegendő a fele kapacitás, illetve annak is utána járunk, hogy ezt a CT-t kihasználják-e“ – szögezte le az NKÚ főnöke.

Mitrík egyúttal meglepően élesen bírálta a szlovák egészségügyben uralkodó állapotokat. Szerinte ugyanis Rudolf Zajac miniszterkedése óta az egészségügyben semmiféle reform nem volt.

„Osztjuk azonban azt a véleményt, hogy e téren sok pénzt költenek. Az egészségügy akkor sem ingyenes, ha mindnyájan azt gondoljuk. Abba hatalmas mennyiségű közpénz folyik be“ -- figyelmeztetett.

¼ubomír Andrássy, Mitrík hivatalvezetője hozzáfűzte: a megaellenőrzés keretében az Általános Egészségbiztosító (VŠZP) ellenőrzései során szerzett adatokat is felhasználják majd. Az a vizsgálat azután kezdődött, hogy a sajtó felhívta a figyelmet a VŠZP volt igazgatója, Marcel Forrai és nagynénje közti gyanús szerződéskötésre.

„Ha ugyanis az egészségügy összehasonlító ellenőrzését akarjuk elvégezni, akkor mindenre oda kell figyelni, ami az ágazathoz tartozik“ – szögezte le Andrássy.

Mitrík egyúttal azt is kijelentette, hogy az Számvevőszék működését érintő változásokat javasol. A hivatal jelenlegi lehetőségeit ugyanis a pusztába kiáltott szóval hasonlította össze. Emiatt azt akarja elérni, hogy a kormányüléseken, ha szükséges, anélkül vehessen részt, hogy a parlament égisze alatt létrejönne egy ellenőrző bizottság.

„Azután ezen intézményeknek kellene majd foglalkozniuk a Számvevőszék észrevételeivel. Az NKÚ végzi a saját munkáját, ajánlásokat tesz a kormánynak és a parlamentnek, amelynek fel kellene szólítani az érintett feleket, és szembesíteni őket a hiányosságokkal, nem pedig másként“ – tette hozzá.

Úgy véli, hogy éppen a parlamentnek kellene a kezében tartani azokat az eszközöket, hogy az ellenőrzések során feltárt hiányosságoknak következményeik is legyenek.

„Valakinek ezeket az intézményeket arra kellene kötelezni, hogy cselekedjenek, ne pedig csak tudomásul vegyenek jelentéseket. Egyéként az ellenőrzésnek nincs nagy értelme“ – zárta tájékoztatását Mitrík.

Megosztás