Andrej Kiska szerint Visegrád nem feledkezhet meg a gyökereiről
Az államfő emlékeztetett, a visegrádi együttműködés létrejöttét az motiválta, hogy szabadon és kölcsönösen segítsék egymást az államok a közös cél elérése érdekében, s ez a cél az európai integráció volt. „A valóságban tulajdonképpen arról az igyekezetről volt szó, hogy a történelmi szempontból próbára tett Közép-Európát a Nyugathoz kapcsolja, mégpedig a lehető legerősebben” – hangsúlyozta Kiska államfő.
Ezzel összefüggésben Kiska rámutatott, hogy az integrációt megelőző folyamat nem csak komplikált reformokat és igényes társadalmi átalakulást követelt a Visegrádi Négyek országaitól. „Világos stratégiáról, lobbizásról, bonyolult tárgyalásokról és egymás támogatásáról volt szó olyan helyzetekben, amikor kisebb-nagyobb problémákba ütköztünk az Európai Unióba vezető úton” - emlékeztetett Andrej Kiska.
Hozzátette, az integráció Közép-Európát egy erős, szabad és gazdasági szempontból virágzó terület részévé változtatta. E történelmi cél elérése után is megmutatkozott, hogy milyen fontos az együttműködés folytatása, véli az államfő, „mivel négy szubjektum hangja erősebb és hatékonyabb, ha szeretnénk megszerezni mások támogatását azokban az ügyekben, amelyek számunkra fontosak”. Egyúttal jelezte, továbbra is fontos tanulni az együttes döntéshozatalt, és vállalni a felelősséget az egész Európai Unió helyett.
„Jó, ha saját erős hangunk van, de még jobb, ha erős szövetségeseink vannak, akik készek meghallgatni bennünket. Ez a kölcsönös bizalomnak és támogatásnak is köszönhető, amely tartósan épül. Ezért hasznos nem összetéveszteni a pragmatizmust a politikai rövidlátással” – mondta Andrej Kiska.
A köztársasági elnök szerint Szlovákiának egyedi esélye adódik az európai összetartozás megerősítésére, mivel idén Szlovákia az Európai Tanács soros elnöke. „Nem fér ugyanis kétség ahhoz, hogy Európa újbóli felosztása Nyugat-és Kelet-Európára leginkább Közép-Európának ártana” – hangsúlyozta Andrej Kiska államfő.