Andrej Danko alkotmánytörvénnyel védené a fegyverviselés jogát

Kiemelte, a parlament nemrég elérte, hogy a termőföld alkotmányos védelmet kapjon, s a víz védelmét is nagyra becsüli. Véleménye szerint a fegyverviselés is megérdemelné a védelmet. A felsorolt módosítások Danko szerint az Európai Uniót is érintik. Az alkotmányba viszont azért kellene belefoglalni, mert az az egyetlen olyan dokumentum, amely az uniós joggal szemben is védelmet biztosít.
„Az európai uniós tagságot tiszteletben tartjuk, mindent megteszünk azért, hogy ott legyünk a jelentősebb országok sorában. De vannak dolgok, törvények, melyek a mi vadászainkat is érinthetik. Ha a fegyverviselés, illetőleg a termőföld vagy a víz védelmének jogát nem foglaljuk alkotmányba, e tekintetben az EU működésével összefüggésben problémák adódhatnának” – magyarázta a házelnök.
Kihansúlyozta, hogy kimondottan polgáraink jogvédelméről van szó. Hozzátette: „az emberek életében sem az amnesztiához, sem a termőföldhöz, sem a vízhez, de a fegyverviseléshez való jogot sem tartom lebecsülendőnek”. Ugyanakkor a házasság védelmét is kiemelte, elismerve, hogy a családok támogatása terén jóval többet kellene tenni. Éppen ezért kezdeményezni fogja, alakuljon a kormány mellett egy tanács a családok védelmére. Hiányzik a családfejlesztési stratégia is, melyet – mint mondta – szintén meg kellene oldani.
Elismerte, miszerint a roma lakosságot érintő munkanélküliség problémájával is foglalkozni kellene. Ma ugyanis megtörténik, hogy a munkaadók nem akarják alkalmazni a romákat annak ellenére, hogy az alkotmány kimondja: a nemzeti kisebbségek és etnikai csoportok tagjainak jogában áll szabadon megválasztani foglalkozását és munkahelyét.
„Ami pedig a roma lakosságot illett, van egy alapvető probléma, mégpedig a nevezett lakossági réteg tömbösödése. Fontos, hogy figyelembe vegyük a mentalitásukat is. Számukra a munkahelyi bejárás, illetőleg a munkahelyi magaviselet gondot jelent. A lakosságnak egy sajátos rétege ez, de megvannak a maga adottságai és képességei. A dolog csupán motiváció kérdése” – nyilatkozta Danko, aki a problémát – ha a munkaügyi minisztériumban nagyobb lenne a befolyása – a magyarországi modell szerint oldaná meg.
„Ha lenne hatalmam és a döntéseknél jóval nagyobb befolyással rendelkeznék, ha a munkaügyi minisztérium is a hatáskörömbe tartozna és lenne 76 képviselőm, átvenném a magyarországi modellt. Ott ugyanis a munkanélküli és szociális segély az önkormányzatok hatáskörében van” – mondta Danko. Véleménye szerint a polgármesterek sokkal jobb kapcsolatot képesek kialakítani a községükben lakó polgárokkal. „A polgármester a munkanélkülieket felügyelete alatt tartja, képes őket foglalkoztatni, illetőleg megszabni a szociális segély folyósításának feltételeit. Hozzátette: nem lenne névtelen, mint a szociális biztosító vagy a posta, az ember az ilyen kapcsolatokat nem értékeli”.
Danko egyúttal elutasítja a szeptember 1-ét érintő mérlegeléseket, miszerint kiiktatnák az ünnepnapok sorából, mint ahogy az alkotmányt érintő „forradalmi” változásokat is. „Az alkotmány bizonyította életképességét. A teljes módosítását érintő forradalmi típusú nézetek nem helyénvalók” – vélekedik a házelnök, a pártok működését szabályozó törvényt viszont szívesen módosítaná. Szlovákia működése szempontjából a legfontosabb üzenet: „kezdjünk el pozitívan gondolkodni, legyenek vízióink, hogy a jövő nemzedéknek is képesek legyünk adni valamit”.