Amnesty: a családról szóló népszavazás a diszkriminációt támogatja
"Ez a referendum jelentős visszalépés lehet az emberi jogok terén Szlovákiában. Ha az emberek a népszavazás során „igennel“ válaszolnak a feltett kérdésekre, s aztkövetően a válaszaik alapján konkrét törvényeket fogadnak majd el, ezzel Szlovákia támogatja a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetést, s a társadalomban aláássa a szexuális oktatást és nevelést" – nyilatkozta az Amnesty International Slovensko igazgatónője, Jana Malovièová.
Hozzátette: a referendum alkalmat jelent majd a Szlovákiában élő emberek számára, hogy a szavazatukkal támogassák vagy megakadályozzák az LGBTI-csoportba tartozók hátrányos megkülönböztetését. "Ez a döntés arról szól, hogy elhisszük-e: mindnyájan a családalapításhoz és az emberi jogok védelméhez való egyforma jogokkal rendelkezünk" – állítja Malovièová.
Szlovákia nem ismeri el az egynemű személyek regisztrált partnerségét, s az alkotmánytörvény módosítása tavaly június óta a házasságot egy férfi és egy nő egyetlen kötelékének nevezi. "Abban az esetben, ha ezt a korlátozó meghatározást majd a referendum is megerősíti, azt nagyon nehéz lesz visszafordítani" – tette hozzá. Az Amnesty International Slovensko már az alkotmánymódosításkor is hangot adott nyugtalanságának, hogy az az emberi jogok terén összeütközésbe kerül a nemzetközi joggal és az uniós jogokkal.
Malovièová úgy véli, hogy a népszavazás bebetonozza a jelenlegi konzervatív status quót, s emiatt egy progresszívebb jogszabály elfogadása a közeljövőben majd nehezebb feladat lesz. Eddig 12 európai ország legalizálta az egyneműek házasságát, és több mint 20 engedélyezte a regisztrált partnerséget. "A referendum eredménye megmutatja, hogy Szlovákia milyen irányba halad tovább: az egyenlőséget hirdető európai emberjogi normák növekvő áramlatával halad-e majd, vagy ellenkező irányt vesz" – magyarázta.
Az egynemű párok gyermek-örökbefogadására vonatkozó tilalom a civil szervezet szerint sérti az ENSZ a diszkriminációnak valamennyi formája kiküszöböléséről szóló megállapodását. Ezen egyezmény szerint az államok kötelesek biztosítani, hogy mindenki – a házassági állapotára való tekintet nélkül – egyforma szülői jogokkal és kötelességekkel rendelkezzen.
A szexuális irányultság alapján történő diszkrimináció tilalma nemzetközi viszonylatban elismert elv, amely a nemzetközi dokumentumok által szavatolt emberi jogok egész sorára vonatkozik – állítja az Amnesty International Slovensko.
Az emberi jogokról szóló általános nyilatkozat 16. cikkelye ugyancsak kimondja: "miután a férfiak és a nők nagykorúvá váltak, nekik faji, nemzetiségi és vallási okok miatti korlátozások nélkül joguk van házasodni és családot alapítani". A nyilatkozat 2. cikkelye pedig azt üzeni, hogy "a jogok és az emberi szabadságok mindenkire a státuszukra való tekintet nélkül egyformán vonatkoznak" – idézte a nyilatkozat szövegét az Amnesty International.