Amerikai nagykövet: Szlovákia ma virágzóbb, mint valaha

„Ez a szlovákok nemzedékei által hozott döntéseknek köszönhető, akik elszántak voltak egy szabad és független Szlovákiának a létrehozására, amely szilárdan beágyazódott Nyugaton. Az Egyesült Államok büszke arra, hogy szerepet játszott ebben a történetben" – jelentette ki a nagykövet.
Kiemelte az amerikai szlovákok 20. század elején tett erőfeszítéseit, továbbá Washington önálló Szlovákia 1993-as évi létrejöttében nyújtott támogatását, a Szlovákiába hozott amerikai beruházásokat és a két ország NATO-partnerségét. „Amerika barátként, partnerként és szövetségesként járult hozzá Szlovákia sikeres történetéhez” - hangsúlyozta Sterling.
A nagykövet azt is megemlítette, hogy Woodrow Wilson amerikai elnök pontosan 100 évvel ezelőtt, 1918. január 8-án az amerikai kongresszus előtt tartott beszédében mutatta be 14 pontos békeprogramját. Abban az egykori Habsburg-monarchiában élt nemzetek számára jogot kért a szabadsághoz és az önrendelkezéshez. Beszéde után – amelyet Milan Rastislav Štefánik szlovák politikus, majd az első csehszlovák elnök, Tomáš Garrigue Masaryk Egyesült Államokban tett látogatásai előztek meg – 1918 májusában azért ültek össze az Amerikában élő szlovákok és csehek, hogy a Pittsbursgi megállapodásban kinyilvánítsák a független csehszlovák állam létrehozására irányuló akaratukat.
Majd az 1918. október 18-i Washingtoni nyilatkozatban Masaryk bejelentett Csehszlovákia függetlenségét. A Wilson-kormány még aznap támogatta a független Csehszlovákia megalakulását. Csehszlovákia 1920-ból származó alkotmánya az amerikai alkotmányból inspirálódott – jegyezte meg Sterling, megemlítve, hogy az USA egyike volt azon első országoknak, amelyek 1993. január 1-én elismerték az önálló Szlovákiát.
„Szlovákiát tanácsokkal láttuk el, segítettünk neki és buzdítottuk, még Vladimír Meèiar miniszterelnök kormányzásának nehéz időszakában is. Az amerikai kormány demokrata reformereknek és a szlovák polgári társadalomnak nyújtott támogatása mindmáig gyümölcsöző” – mondta Sterling.
Az amerikai nagykövetség ezen évfordulók alkalmából az év folyamán több rendezvényt tart majd. A nagykövetség munkatársai kéthetes körúton vesznek részt 32 olyan szlovákiai városban és községben, amelyek szerepet játszottak a szlovák nemzeti felkelésben. A nagykövetség idén Woodrow Wilson-díjjal tünteti ki azokat a személyiségeket, akik jelentős mértékben hozzájárultak az amerikai-szlovák kapcsolatok fejlesztéséhez. Továbbá egy 25 kilométeres kerékpártúrát szerveznek a Hegyhátra (Záhorie), Milan Rastislav Štefánik bradlói (Bradlo) emlékhelyéhez, valamint országszerte több helyszínen fellép az amerikai légierő zenekara. További kulturális rendezvények is tervben vannak, például tematikus filmeket vetítenek majd, könyvbemutatók lesznek, ősszel pedig olyan diákok filmjeit versenyeztetik, akik nyáron a Summer Work and Travel program keretében utaznak ki az USA-ba.
A nagykövet a sajtótájékoztató után a pozsonyi amerikai nagykövetség erkélyén leleplezett egy bannert, amely egész évben az említett évfordulókra emlékeztet majd.