Állampolgársági „bukta“: Gubík szerint a Most-Híd cserbenhagyta a jogfosztottakat

A némi reményt sugalló javaslatot a Szabadság és Szolidaritás (SaS) frakciójának képviselői terjesztették a parlament elé. Bár indítványuk tulajdonképpen megegyezik azzal a javaslattal, amelyet 2014-ben a Most-Híd képviselői fogadtattak volna el, de azt még a kormánykoalíció részét képező vegyespárti törvényhozók sem támogatták. A javaslat jóváhagyása esetén eltörölték volna az első Fico-kormány 2010-es rendelkezését, mely szerint aki felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot. A jelenleg hatályos törvény eddig 1 330 polgárt fosztott meg állampolgárságától.
A szavazáskor a parlamenti ülésteremben jelenlevő 143 képviselőből 132 szavazott, 11 pedig nem. Közülük 27-en támogatták, 61-en ellenezték az indítványt, 44-en pedig alibista módon tartózkodtak. Nagy csalódást okoztak a magyar nemzetiségű törvényhozók, hiszen a Most-Híd képviselői felelőtlenül nem szavaztak a felvidéki magyarok helyzetének orvoslását is célzó javaslatról, s ugyanezt tette az ellenzéki Egyszerű Emberek és Független Személyiségek-Új Többség (O¼aNO-NOVA) frakcióban helyet foglaló Grendel Gábor is, míg a szintén kormánykoalíciós Háló (Sie) képviselője, Cséfalvayová Katarína pedig tartózkodott. Ellenben az immár független Simon Zsolt korábbi „hidas“ párttársaival ellentétben támogatta a javaslatot.
A felvidéki jogfosztottak egyike, Gubík László a mai szavazás előtt sem nagyon bízott az állampolgársági törvény módosításában.
„Látva az elmúlt évek fejleményeit és a kérdéshez való hozzáállást, derűlátó emberként sem jósoltam túl nagy esélyt az állampolgársági törvény módosításának. Sajnálatos módon várható volt, hogy a vonatkozó javaslatot nem hagyja jóvá a szlovák törvényhozás“ – fejtette ki Gubík László a Hírek.sk-nak.
A Most-Híd mai nem szavazásáról alkotott véleményét sem rejtette véka alá.
„A politikában legfontosabb tulajdonságnak a következetességet tartom. Nyilván az is lényeges, ám szerintem csak másodlagos, hogy a politikus milyen ideológiát, milyen programot képvisel. Legyen akár konzervatív, liberális vagy szociáldemokrata, mérsékelt vagy radikális, amilyen értékrendet és stílust képvisel, amellett folyamatosan ki kell állnia! A hiteles politikus mércéje az, hogy ne változtassa véleményét. A Most-Híd korábban az állampolgársági kérdésben egy értékelvű álláspontra helyezkedett, annak a helytelenségét hangoztatta, és elnöki szinten jelen volt a kassai alkotmánybíróság előtt zajló tüntetésen. Szakpolitikusa, Gál Gábor jogász, parlamenti képviselő pedig személyesen képviselte a felvidéki jogfosztották ügyét az alkotmánybíróság előtt. Hiszem, hogy akkoriban minden tudásával a közös ügyet és érdekeinket szolgálta, amire elismeréssel és hálával tekintettünk“ – magyarázta a továbbiakban.
Gubík arra is kitért, hogy ha valaki egy értékelendő kérdésben bizonyos álláspontot képvisel, azt a későbbiekben sem illik megváltoztatnia. Nos, Gál Gábor a TASR hírügynökségnek ma azt nyilatkozta, hogy a Most-Híd álláspontja a témát illetően nem változott, azt pedig elutasítja, hogy ebből bárki is politikai tőkét kovácsoljon.
„Tudom, hogy a politika a lehetőségek művészete, s a kompromisszumokról is szól, de a fajsúlyos és jelképes dolgokból egész egyszerűen nem illik engedni. Az állampolgársági kérdés éppen ilyen téma, ezért sajnálatos, hogy arról a Most-Híd képviselői sem szavaztak. Ha a vegyespárt frakciója, amely korábban, a Radièová-kormány idején még az állampolgársági törvény eltörlése mellett kardoskodott, most a kormánykoalíciós tagsága miatt megváltoztatta véleményét. Vagy nem változtatta meg? Hogyan is van ez? Teljesen mindegy, hogy a saját döntéséről mit állít, a tettek számítanak, hiszen ha nem szavazott, akkor egyértelmű az, hogy nem állt ki a módosító javaslat mellett. Ez esetben én jogfosztottként cserbenhagyottnak és csalódottnak érzem magam“ – foglalta össze a Most-Híd mai lépésével kapcsolatos véleményét Gubík.
Portálunk kérdésére, hogy a Dostál-féle módosító javaslat kapcsán korábban megkeresték-e volt ügyvédjüket, Gál Gábort, interjúalanyunk így válaszolt: „Folyamatosan figyelemmel kísérem az eseményeket, tudtam Dostálék javaslatáról, de én személyesen sem őt, sem Gál Gábort nem kerestem meg ez ügyben. Vele tudtommal Lomnici Zoltán találkozott, Dostállal pedig a minket képviselő érsekújvári ügyvédi iroda nevében Nagy Dávid ügyvéd tárgyalt.“
Gál Gábor a TASR-nek azt is leszögezte: továbbra is bízik abban, hogy idővel sikerül a helyzetet mindenki megelégedésére megoldani. Erre a kijelentésére Gubík László ekképp reagált: „ Az idestova lassan öt évvel ezelőtti lépésem következményeivel számoltam. Azt is sejtettem, hogy ezt a problémát nem hetek vagy hónapok, hanem csak évek múlva sikerül rendezni. Ez a sejtésem beigazolódott, de továbbra is bízom abban, hogy a jövőben pozitív megoldás születik. Ennek érdekében a sorstársaimmal nem adjuk fel, és tovább küzdünk minden fórumon a közös siker érdekében. Hogy ez államok közti kétoldalú megállapodás, nemzetközi nyomás vagy belföldi politikai akarat megteremése hatására történik, az tulajdonképpen másodlagos. Egyelőre sajnos, egyik sem túl valószínű. A lényeg, hogy végre eltöröljenek a szlovák jogrendből egy nyilvánvalóan alkotmányellenes törvényt. A kormánykoalícióban helyet foglaló képviselőktől azonban nemcsak bizakodást, hanem megfontolt, felvidéki magyar közösségünk érdekeit szolgáló döntéseket, tetteket várunk“.