2011. december 6., 17:49

Állampolgárság: Gubíkot behívta a rendőrség

POZSONY. Gubík Lászlót, a Via Nova ICS, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) ifjúsági szervezetének elnökét magyar állampolgárságának ismeretében behívták a lévai rendőrségre, arra hivatkozva, hogy "az igazolványokról szóló törvény értelmében" le kell adnia a rendőrségen a személyi okmányait.

A lévai járási rendőrség Gubik Lászlónak postázott levelében nincs ugyan megszabva semmiféle határidő, hogy mikor kellene leadni a személyi okmányokat, de a levélből kiderül: ha a politikus nem tesz eleget ennek a kötelességének, 33 eurós pénzbüntetést szabhatnak ki rá.

Gubík László  az első olyan szlovákiai magyar, aki nyilvánosságra hozta, hogy magyar állampolgársággal is rendelkezik. Az MTI pozsonyi tudósítójának elmondta: abban a levélben, amelyet a lévai járási rendőrségtől kapott, az áll, hogy "az igazolványokról szóló törvény értelmében" le kell adnia a rendőrségen a személyi okmányait.

A politikus, akit november végén a Via Nova ICS, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) ifjúsági szervezete elnökévé választottak, azt is elmondta: a levélben nincs megszabva semmiféle határidő, meddig kell leadni személyi igazolványát.  Az egyetemi tanulmányait folytató Gubík a levelet először megtárgyalja jogászokkal, majd válaszol a hatóságoknak, s kérni fogja a dolgok tisztázását.

"Következetes akarok maradni önmagamhoz, ezért nem fogok eleget tenni a felszólításnak, hogy adjam le szlovák személyi igazolványom. Olyan hivatalos értesítést, hogy nem vagyok már szlovák állampolgár, eddig még nem kaptam. Én magam önszántamból szlovák állampolgárságomról nem akarok lemondani, és nem is mondtam le. Tehát továbbra is szlovák állampolgárnak érzem magam, s úgy vélem, jogom van használni személyi okmányaimat" - mondta el az MTI tudósítójának Gubík László. 

Berényi József, az MKP elnöke szerint pártja kiáll Gubík László mellett, s megad neki ebben az ügyben mindennemű segítséget. „Egyre inkább érvényes a véleményünk, hogy ennek az ügynek a megoldása nem annak politikai rangra való emelésében és az egyes polgárok zaklatásában van, hanem az alkotmánnyal összhangban lévő jogi rendezésben rejlik"- fejtette ki.

Gubík László júliusban Soltvadkertben vette fel a magyar állampolgárságot, majd döntésének következményeit vállalva mindezt nyilvánosságra is hozta. Rámutatott: a szlovák alkotmány alaprendelkezéseiben leszögezi, hogy akaratán kívül senki nem fosztható meg állampolgárságától, így véleménye szerint a szlovák állampolgársági törvény legutóbbi módosítása alkotmányellenes.
"Joghallgatóként és törvénytisztelő állampolgárként nem fogok rejtőzködni a hatóságok elől, ugyanis semmi olyat nem tettem, amivel sérteném Szlovákia érdekeit, épp ellenkezőleg, továbbra is szülőföldemen szeretnék élni és boldogulni, ezért nem kívánok megválni szlovák állampolgárságomtól" - írta akkori levelében.

A közelmúltban két másik felvidéki magyar is hasonló hatósági intézkedésekkel kényszerült szembenézni: november 18-án Boldoghy Olivér révkomáromi színész-vállalkozótól vonta meg állampolgárságát a szlovák belügyminisztérium, miután nyáron felvette a magyar állampolgárságot. Múlt pénteken pedig a csaknem 100 éves rimaszombati Tamás Aladárné ügye vált ismertté, aki értesítést kapott a szlovák hatóságoktól, hogy a 2011-ben letett magyar állampolgársági esküje miatt neki is le kell adnia szlovák személyi okmányait. Azóta elhagyta Szlovákiát és Magyarországon élő lányánál tartózkodik. 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.