2014. január 17., 16:17

Államfőválasztás: még nincs kampányidőszak, de többen már kampányolnak!

POZSONY. Az államfőválasztás előtti kampány hivatalosan csak a szavazás előtt 15 nappal kezdődik, korábban a törvény megtiltja a kampányolást. Ennek ellenére Szlovákiát már ellepték a köztársasági elnökjelöltek óriásplakátjai, s úgy tűnik, hogy ez senkit sem zavar.

A törvény a kampányolást „ a jelölt megválasztása érdekében végzett tevékenységként“ jellemzi, beleértve a különféle hirdetéseket, plakátok elhelyezését és másféle reklámtevékenységet is. Már évek óta az történik, hogy a választások közeledtével utólag ragasztják fel a korábban kirakott plakátokra a „Válasszák meg elnöknek!“ mondatot vagy az államfőjelölt választási sorszámát – írja a Sme.sk, a Sme napilap internetes portálja.

Robert Fico jelenlegi kormányfő óriásplakátja már első pillantásra azt sugallja, hogy a jelölt érdekében történő tevékenységről van szó, mivelhogy arra már kiírták: ő köztársasági elnökjelölt. A sietséggel illetve vélhető törvénysértéssel kapcsolatos újságírói kérdésre a Ficót támogató Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) nem válaszolt.

Andrej Kiska óriásplakátjai már tavasz végén feltűntek a közterületeken. A magánvállalkozó saját megtakarításaiból eddig hozzávetőleg 200 ezer eurót költött kampánycélra. Állítása szerint az elnökválasztással kapcsolatos kiadásait folyamatosan nyilvánosságra hozza, és azokat a vonatkozó törvénnyel összhangban elszámolja.

Ján Èarnogurský eddig közel 40 ezer eurót költött saját kampányára. Bár az óriásplakátjait csak mostanában készítik, leszögezte: a kampány „de facto“ már tart. Kampánykiadásai nagyságát az államfőválasztás utáni 30 napon belül kívánja nyilvánosságra hozni.

Milan Kòažko kampányfőnöke, Martin Lengyel elmondta, hogy eddig hozzávetőleg 25 ezer euró volt a kampánnyal kapcsolatos költségük, amelyből 15 ezer euró körüli összeget Kòažko könyvének nyomdai költségei emésztettek fel. Óriásplakátokat nem készíttettek, s az elnökválasztással kapcsolatos kiadásaikról a nyilvánosan hozzáférhető számlájuk árulkodik. A minisztériumnak az utolsó két héten számláznak majd.

Radoslav Procházka plakátjai hivatalosan könyve propagációját szolgálják, de már sok helyen olvasható az általa feltett kérdés: "Fiatal elnököt? Miért ne?". Eddig állítólag több mint 100 ezer eurót költött a kampányára, óriásplakátjai száma 1100 körüli. 


Pavol Hrušovský, a Népi Platform (¼P) jelöltje is előrukkolt már a választási plakátjaival. Ezt a lépését azzal magyarázta, hogy a törvény nem fogalmaz egyértelműen. Hozzáfűzte: korábban hasonlóképpen járt el Iveta Radièová is. Nem tudta, vagy nem akarta elárulni azt, hogy eddig mekkora összeget költött a kampányára, de a kiadásait áttekinthető módon számlákkal bizonyítja.

„Kampányomat a polgárok ajándékaiból, a saját anyagi forrásaimból és részben a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) pénzeszközeiből fedezem“ – nyilatkozta a Sme napilapnak.

„A minisztériumnak nem áll hatáskörében az egyes elnökjelöltek azon óriásplakátjainak az értékelése, amelyeket már hozzávetőleg egy évvel ezelőtt elhelyeztek Szlovákia-szerte“ – hangsúlyozta a pénzügyminisztérium, amelynek ellenőriznie kell a választási kampányok finanszírozását. Robert Kaliòák belügyminiszter javaslatai szerint még az elnökválasztás előtt módosítani kellett volna a választási játékszabályokat, de a Smer-SD később lemondott erről a lépésről.

Kaliòák a Sme-nek csütörtökön azt mondta, hogy választási kampányidőszaknak csupán a szavazás előtti két hetet tartja. Úgy véli, hogy a korábban kihelyezett plakátok csak információs jellegűek. A törvény azonban nem ismeri ezt a kifejezést...

Peter Kunder, az Aliancie Fair-play munkatársa úgy véli, hogy értelmetlen a kampánytilalom a választások előtti két héten kívüli időszakban. Szerinte ugyanis a politikusoknak folyamatosan, így tehát a kampányidőszakon kívül is kommunikálniuk kellene a választópolgárokkal.

A Magyar Közösség Pártja (MKP) által is támogatott Bárdos Gyula államfőjelölt egyesek korai kampányolását portálunknak ekképp véleményezte:

„Elgondolkodtató az, hogy ha valaki az ország első embere, azaz köztársasági elnök kíván lenni, akkor miért nem a szabályok szerint jár el. Nem állítom, hogy törvényellenes a korai kampányolás, de egyáltalán nem etikus! Ez főleg azok részéről nem korrekt lépés, akik már hónapokkal ezelőtt elkezdték a rejtett kampányolást, hangoztatva, hogy az még nem az igazi választási kampányuk része. Az sem korrekt dolog, hogy Fico kormányfő a jelenlegi poszt betöltése során, az állampolgárok pénzéből államfőjelöltként kampányol. Teljesen tiszta lapokkal, tisztességesen csak akkor lehet játszani, ha valamennyi elnökjelölt is ugyanezt teszi, de most nem ennek vagyunk a tanúi...“.

Szlovákia történelmének első magyar nemzetiségű államfőjelöltje saját kampányáról és elképzeléseiről is beszélt olvasóinknak.

„Lesznek majd óriásplakátjaim, szórólapjaim és másféle propagációs anyagjaim, amelyek mostanában készülnek. Azokat legkorábban valamikor februárban helyezzük majd el Szlovákia-szerte. Visszafogott, a többi jelöltnél jóval szerényebb kampányt tervezek. Trükkös marketingfogások helyett az elképzeléseim közzétételével szeretném elnyerni a választópolgárok bizalmát. Minden szlovákiai polgár államfője szeretnék lenni, nem csak egy érdekcsoport, párt, érdekvédelmi egyesület... meghosszabbított keze. Természetesen a kampányom során minden körülmények között vállalom a magyar nemzethez való tartozásomat, tudatosítva, hogy Szlovákiában élek, ahol most éppen elnökjelöltként mérettetem meg magam. Szeretném felvállalni a többi nemzetiség képviseletét is, e célból már kapcsolatba léptem a képviselőikkel. Elsősorban Dél-Szlovákia elnökjelöltje kívánok lenni, mert e térség lakosai – nemzetiségi hovatartozásuktól függetlenül – az eltelt közel huszonöt év kárvallottjai. Ideje lenne a változásnak – e térség gazdasági felzárkóztatásának! E cél megvalósítása érdekében az új államfő végre élhetne a meglevő hatásköreivel! Például a végére járhatna annak a lényeges kérdésnek, hogy Dél-Szlovákia az eddigi kormányoktól miért nem kapta meg a térséget illető állami támogatásokat! Efféle kérdéseket szeretnék megnyitni. Egyértelműen vázolom majd az elképzeléseimet, és a választópolgár maga döntse el, hogy megtisztel-e a bizalmával, vagy nem!“ – fejtette ki Bárdos Gyula.

A magyar ajkú köztársasági elnökjelölt végül leszögezte: „Közéleti ember vagyok, a Csemadok országos elnökeként folyamatosan járom az országot, elsősorban a magyarlakta vidékeket, így a különféle rendezvényeken, ez idő tájt a Csemadok-évzáró taggyűléseken is rendszeresen találkozhatnak velem. Igyekszem úgy eleget tenni a meghívásoknak, hogy időnként valamennyi régióba vissza-visszatérjek, és akár az államfőválasztásról is elbeszélgethessek az emberekkel. Az északabbra élőket pedig a sajtón keresztül igyekszem megszólítani. Elmondható tehát az, hogy a közvetlen emberi kapcsolatokra és az őszinte beszédre építem a választási kampányomat. A fontos kérdésekben, hazai és nemzetközi ügyeket illetően köztársasági elnökjelöltként ma is ugyanazt vallom, amit eddig is vallottam, semmiféle érdekek miatt nem változtatom meg a nézeteimet“.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.