2014. március 17., 18:29

Államfőválasztás: Fico visszavág Kiskának, akit kalandornak tart

POZSONY. Andrej Kiska államfőjelölt a külpolitika szempontjából kalandornak minősül, s a jobboldali pártok részéről felelőtlen lépésnek számít az, ha csak azért támogatják őt, hogy ne Robert Fico legyen az államfő – véli a jelenlegi kormányfő.

"Szlovákia elnököl majd az Európai Unióban és a V4-ben. Nehéz NATO-csúcstalálkozók zajlanak, ahoI majd Ukrajnáról tanácskoznak" – említette mai sajtótájékoztatóján Robert Fico kormányfő és köztársasági elnökjelölt.

"Hazárdjátéknak tartom azt, amit a jobboldal művel. Nem tartja problematikusnak annak a jelöltnek a támogatását, akiről senki semmit sem tud. Fel akarom szólítani a választópolgárokat arra, hogy ne vegyék figyelembe a baloldal ellen folytatott harcnak e módját" – jelentette ki Robert Fico, hozzáfűzve: neki is jogában áll a választópolgárok mozgósítása. Megemlítette: Andrej Kiska szót emelt annak érdekében, hogy Szlovákia ismerje el Koszovót, ami szerinte olyan lépésnek számít, amelynek jelentős külpolitikai következményei lehetnének.

"Az első körben elért eredmény számunkra nagy siker. Féltünk a Fischer-féle tünetegyüttestől, vagy Kukan-féle tüntet megismétlésétől. Annak ellenére, hogy most milyen a légkör, a második körben vagyunk, amit jó kiindulópontnak tartok“ – mondta el. Hozzáfűzte: mindkét lehetőségre felkészült, tehát arra is, hogy államfővé válasszák őt, és arra is, hogy a választók esetleg a vetélytársának szavaznak majd bizalmat.

Robert Fico úgy véli, hogy az első körben a baloldal több híve úgy érezte: úgyis a jelöltjük lesz a befutó, ezért részt sem vettek a szavazáson. Fico megjegyezte, hogy kampánya során Andrej Kiska ellene tett feljelentésére is reagálni akar. Hangsúlyozta: megmagyarázza majd az egyes tényeket, amelyekről azt nyilatkozta, hogy Kiska vállalkozásával vagy a szcientológiai egyházhoz fűződő viszonyával kapcsolatosak.

Robert Ficót mai sajtótájékoztatóján az Európai Bizottság alelnöke és a kormánypárt európai parlamenti képviselőjelöltje, Maroš Šefèoviè is a támogatásáról biztosította. Arra figyelmeztetett, hogy az Európai Unióra is fontos döntések sora vár, ezért Szlovákiának kompetens köztársasági elnökre van szüksége.

Megosztás