2014. március 22., 17:48

Államfőjelöltek vitája - Fico: Aki Koszovót elismeri, Szlovákia területi épségét veszélyezteti

Az államfőjelöltek - az elmúlt napokhoz hasonlóan - Koszovó függetlenségének elismerését illetően ismét konfliktusba keveredtek, csakúgy, mint Kiska vállalkozói múltját és a politikusok állítólagos be nem tartott ígéreteit tekintve. A vitában Fico visszafogottabb volt, mint az elmúlt napokban, Kiska pedig magabiztosnak tűnt.

A vita során Fico jelezte, nem ajánlja Harabinnak, - aki egyben a Bírói Tanács (SR) elnöke is - hogy ismét megpályázza a Legfelsőbb Bíróság (NS) elnöki tisztségét. „A Legfelsőbb Bíróságnak van törvényesen megválasztott elnöke, de az is tény, hogy személye megosztja az igazságszolgáltatást, tehát ha Harabin úr megkérdezne, ajánlanám-e, hogy ismét megpályázza a tisztséget, azt mondanám: nem“ – jelentette ki.

Vetélytársa, Andrej Kiska kijelentette, államfőként minden hivatalos és nem hivatalos lépést kész lenne megtenni azért, hogy Harabin még egyszer ne tölthesse be ezt a tisztséget. A Legfelsőbb Bíróság elnöki és alelnöki tisztségére tett javaslatot a Bírói Tanács az általa megvalósított választás alapján terjeszti fel a köztársasági elnöknek. Jelenleg folyik annak az alkotmánytörvény-módosító javaslatnak a parlamenti vitája, mely a két tisztséget szétválasztaná.

Iveta Macejková esetleges legfelsőbb bírónak való kinevezése kapcsán Kiska nem nyilatkozott. „Világos, ki az a személy, aki igazságszolgáltatásunk legnagyobb problémáját jelenti, róla már megmondtam a véleményem“ – tette hozzá. Fico szerint pedig egyáltalán nem indokolt a kinevezése. „Teljes felelőtlenség lenne“ – zárta le a témát.

Koszovó kérdésében nem értettek egyet

A viszonylag nyugodt párbeszéd kölcsönös támadásba fordult, mikor Fico Kiska Koszovóval kapcsolatos álláspontját “Szlovákia területi egysége veszélyeztetésének“ bélyegezte. „Aki azt mondja, Koszovót el kell ismerni, nem ismeri a külpolitika alapvető szabályait. Aki Koszovó elismertetéséről beszél, Szlovákia területi épségét veszélyezteti“ – állította Fico.

Szlovákia hosszú ideje elutasító álláspontot képvisel a volt szerb tartomány függetlenségével kapcsolatban, ami a megfigyelők szerint összefügg azzal a félelemmel, hogy a dél-szlovákiai magyar kisebbség esetleg követi a koszovói példát.

„Ha ön Koszovót Szlovákia helyzetével hasonlítja össze, akkor két külön nyelvet beszélünk” – reagált Fico mondataira Kiska hangsúlyozva, hogy az Európai Unióban már csak négy ország nem ismerte el Koszovót, az pedig, hogy Szlovákia és a szlovákiai magyarok helyzetét Koszovóhoz hasonlítsuk, nem méltányos.

Kiska visszautasította az állítást, hogy az ellenzék kinyújott keze lenne

Fico ismét erősen kritizálta vetélytársa vállalkozói múltját. Megjegyezte, hogy az általa működtetett társaságokat a fogyasztók becsapása miatt több alkalommal megbüntették. „Hibák mindig történnek. A bírságot kifizettük, s levontuk a személyi következtetéseket“ – reagált Kiska.

Kiska azzal vágott vissza a miniszterelnöknek, hogy ő viszont néhány ügy kapcsán egyáltalán nem vont le következtetéseket. Emlékeztetett az Interblue Groupnak eladott emissziós kvótákra, mely Fico első miniszterelnöksége idején legalább 47 millió euró kárt okozott Szlovákiának.

Fico rámutatott a külföldön, főként Ukrajnában kialakult helyzetre, a jobboldali pártok osztódására és az egyre erősödő szélsőségekre. „A köztársasági elnök feladata az egyesítés. Ha köztársasági elnök lennék, a pártokkal megvitatnám például Szlovákia területi felosztását is. Akkor is képes voltam a megegyezésre, mikor ellenzékben voltam. Megszavaztam az adósságféket vagy az Európai Unióhoz való csatlakozást is“ – jegyezte meg a kormányfő.
Kiskát azzal vádolta, hogy államfőként „az ellenzék kinyújtott keze lenne“, konfrontatív és megnyilvánulásaiban kormányellenes.

„A stabilitás nem arról szól, hogy valamennyien egy pártot képviselünk“ – vágott vissza Kiska rámutatva, hogy a parlamenti választásokat követően Fico pártja, az Irány (Smer) egyszínű kormányt állított fel és a házelnöki posztot is elfoglalták. „Újra figyelmezetem, az állam csütörtököt mond. Önök magyarázzák, hogyan kellene a problémákat megoldani, mégsem oldják meg“ – válaszolta Kiska hozzáfűzve, hogy Fico Köztársaságielnök-jelöltsége kormánya megbízatási időszakának félidejében nem más, mint menekvés a felelősség és az ígéretek teljesítése elől.

Az ötvenegy éves Kiska kampányát azoknak a politikusoknak a bírálatára alapozta, akik nem tartották be ígéreteiket. Az államfőnek olyan személynek kellene lennie, aki a való életből szerezte tapasztalatait. „Olyan tapasztalt emberre van szükségünk, aki képes volt segíteni az embereken, munkahelyeket teremtett és naponta több tucat problémát oldott meg“ – jegyezte meg burkoltan utalva a kormányfő karrierjére, aki szakmailag gyakorlatilag az egész életét a csúcspolitika berkeiben töltötte.

Fico a választási vitában sem árulta el az esetleges leendő kormányfő nevét

A vita utolsó fázisában a leendő kormányfő személye került terítékre. Fico újra rámutatott arra, hogy a köztársasági elnöknek pártok fölöttinek kell lennie. „Erős szociális érzékenységgel rendelkezem, s ez így is maradna“ – mondta. A kérdésre, hogy esetleges megválasztása esetén ki követné a kormányfői tisztségben, elmondta: „Még nem választottak meg köztársasági elnöknek. Ha megválasztanak, kezeskedem, itt olyan kormány lesz, mely folytatja a kormányprogramot“. Konkrét nevet nem mondott, de megismételte korábbi kijelentését: szerinte a kormányfő posztot az Irány (Smer) négy politikusa - Robert Kaliòák, Peter Kažimír, Marek Maïariè és Pavol Paška – is kész elfoglalni.

Andrej Kiska független jelölt véleménye szerint egy lehetséges köztársasági elnöknek nem feltétlenül olyan embernek kell lennie, aki politikát tanult. „Az ember bekerül a politkába, de azzal egyetértek, hogy a tapasztalatok szükségesek, értenie kell a gazdasághoz és a foglakoztatáshoz“ – mondta kiegészítve azzal, hogy eddigi tevékenysége folytán a munkahelyteremtés kapcsán számos tapasztalatot szerzett. „A kormány rabszolgákat csinált az irparosokból, valamint a kis- és középszintű vállalkozókból“ – tette hozzá Kiska.

A rádióbeszélgetést – melyet kamerák is rögzítettek – a rádióhallgatók és az STV1 nézői egyaránt figyelemmel követhették.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.