2014. november 24., 20:25

Alkotmánybírósághoz fordul kártérítési ügyében a Baa család

POZSONY. A Ján Antonín Baa államosított vagyona után kártérítésért pereskedő unokák úgy döntöttek, miután a Pozsonyi Kerületi Bíróság hatályon kívül helyezte a Pozsonyi I. Járásbíróság döntését, panasszal fordulnak Szlovákia Alkotmánybíróságához, s készek arra, hogy ügyüket Strasbourgba is továbbítsák.

A Baťa család 2013-ban fordult kártérítésért Szlovákia pénzügyminisztériumához. A kerületi bíróság akkor kezdett az üggyel foglalkozni, miután Peter Kažimír pénzügyminiszter panaszt nyútott be a Pozsonyi I. Járásbíróság döntése ellen.

A kerületi bíróság teljes mértékben hatályon kívül helyezte a járásbíróság határozatát és elutasította az ügy újratárgyalását. A testület szerint az ügyben csupán a Prágai Nemzeti Bíróság hozhatna döntést, de mivel az már nem létezik, egyáltalán nem jöhet számításba a perújrafelvétel.

A Baťa család kész arra is, hogy adott esetben ügyével a strasborugi Európai Emberi Jogok Bíróságához forduljon – tájékoztatta a SITA hírügynökséget Tomáš Pecina, a család jogtanácsosa.

Az örökösök továbbra is kitartanak véleményük mellet, hogy megsértették a tisztességes és igazságos bírósági eljáráshoz való jogukat. Követelik, helyezzék hatályon kívül a kerületi bíróság döntését és tárgyalják újra ügyüket – olvasható az Alkotmánybíróságnak küldött beadványban.

Ján Antonín Baťa a világhírű Baťa cipőgyár alapítójának, Tomás Baťának volt a féltestvére. 1932-ben bátyja halála után vette át a családi céget, amelynek vagyonát megsokszorozva az akkori Csehszlovákia leggazdagabb emberévé vált. Egy csehszlovák bíróság 1947-ben a Beneš-dekrétumok alapján, a fasiszta rendszerrel való állítólagos kollaborációra hivatkozva 15 évi börtönre ítélte Ján Antonín Baťát és elkobozta a vagyonát is.

Baťát 2007-ben Csehországban rehabilitálták, az ügyben ítéletet hozó prágai bíróság előbb a vagyonelkobzásról szóló ítéletet helyezte hatályon kívül, majd az állítólagos kollaboráció miatt hozott ítéletet is semmisnek nyilvánította. Az 1947-ben hozott ítélet hatályosságát 2013 májusában Szlovákia is megszüntette.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.