Alkotmánybíróság: a jövedelemadóról szóló törvény nem ütközik az alkotmánnyal
Az ellenzéki képviselők legfőbb kifogása a jövedelemadóról szóló új törvénnyel kapcsolatban az volt, hogy a vállalkozók már csak az elkövetkező négy évben írhatják le a 2010-es, 2011-es és 2012-es évre vonatkozó adóveszteségüket, és ezt csak egyenletesen tehetik meg. A korábbi állapot szerint a vállalkozók hét éven át írhatták le az adóveszteséget, és ezt korlátlan mértékben megtehették. A javaslat beterjesztői leginkább azt kérték, az Alkotmánybíróság mondja ki, hogy ez az intézkedés visszamenőleges hatállyal bír.
Daniel Lipšic független képviselő szerint, aki a javaslatot előterjesztő csoport tagja, a határozat visszaható erejű elemeket tartalmaz, és ebben az olvasatában nem teljesítené a törvény eredeti célját, a hatékonyabb adóbehajtást sem.
„A törvény jelenlegi formájában a vállalkozókat érinti, mert azokkal a veszteségekkel foglalkozik, amelyeket a múltban elszenvedtek, és most sokkal rosszabb változatban írhatják le ezeket a veszteségeket” – mondta Lipšic. Hangsúlyozta, ha a vállalkozók számára nem garantálják azt, hogy a jogi előírások néhány évre visszamenően nem fognak változni, akkor nagyon nehezen jöhet létre stabil vállalkozói környezet.
„Végső soron ez azt jelentheti, hogy az állam kevesebb összeghez jut a jövedelemadók által” – tette hozzá Lipšic. Rámutatott a vállalkozói szubjektumok lehetséges migrációjára, és arra, hogy a megváltozott feltételek miatt néhányan befejezik vállalkozói pályafutásukat.
Ivetta Macejková, az Alkotmánybíróság elnöke a döntés indoklásában elmondta, hogy ebben az esetben a törvény olvasata a nem valóságos retroaktivitás jeleit mutatja, és ez az Alkotmány szempontjából akceptálható, elfogadható. Eszerint az indoklás szerint a törvény nem rontja jelentős mértékben a vállalkozók számára a körülményeket, mert nem állít eléjük új kötelezettséget.
Az Alkotmánybíróság nézete szerint nem történik hirtelen változás az adóveszteségek leírásában, mert a megtámadott határozatot már 2013. december 3-án közzétették a törvénytárban, hatályba 2014. január 1-jén lépett, és először 2015-ben alkalmazzák majd a gyakorlatban az adóbevallások elkészítése során. „A 2010-2013-as időszak adóveszteségeinek leírását azért kellett szigorítani, mert ezt kívánta a közérdek, semmiképpen sem szabad úgy értékelni, hogy a törvény alapjaiban befolyásolja a vállalkozáshoz való jogot” – tájékoztatott Macejková.