Alig öt év alatt 1010 ember veszítette el szlovák állampolgárságát
Legtöbbet a cseh állampolgárság felvétele miatt (360) fosztottak meg a szlováktól. A jogszabály hatályba lépése óta, 2010. július 17. és 2015. február 15. között a német állampolgárság felvétele miatt 199 személy, 145 személyt pedig az osztrák, 93 a brit, 59 a magyar, 29 az amerikai, 26 a norvég, 21 a belga, 19 a holland, 13 az ír, 12 az olasz, 8 a svájci, 5 az ausztrál, 4-4 a kanadai, 2-2 az izlandi, kínai, lengyel, svéd és orosz, 1-1 pedig az ukrán, dán és újzélandi állampolgárság felvétele miatt fosztottak meg szlovák állampolgárságától.
A jelenleg hatályos törvények szerint elveszíti szlovák állampolgárságát az a személy, aki felveszi egy másik országét. A jogszabály jelenlegi formáját 2010 júniusában, Robert Fico előző kormánya idején fogadták el a magyar parlament könnyített honosításról hozott döntésére reagálva.
Több kísérlet is történt a vitatott szlovák jogszabály módosítására, de egyik sem járt sikerrel. Az Alkotmánybíróság (ÚS) is foglalkozott a törvénnyel, de azt nem állapította meg, összhangban van-e az alkotmánnyal. Jelenleg a belügyminisztérium foglalkozik a törvény enyhítésével, de a módosító javaslat végleges formája egyelőre várat magára.
A szlovák állampolgárság az ez év februárjától hatályos rendelet értelmében sajátos egyéni indok alapján visszaigényelhető. Azok a volt szlovák állampolgárok, akik 1993. január 1. után veszítették el állampolgárságukat, kérelmezhetik annak visszaszolgáltatását.
A kérvény elbírálásánál a szlovák állampolgárság elvesztésének körülményeit, valamint az idegen állampolgárság felvételének módját és feltételeit veszik majd figyelembe. „Főként azt, hogy a külföldi állampolgárság megszerzése idején volt-e külföldön állandó, bejelentett vagy nyilvántartott lakhelyük“ – közölte a TASR hírügynökséggel a belügyminisztérium sajtóosztálya.
A kivételt biztosító rendelet hatályba lépése óta, tehát az elmúlt egy hónap alatt ( 2015. 2.1 – 2.27.) kilenc személy nyújtott be kérvény állampolgársága visszaszerzése érdekében. A kérelmeket a belügyminisztérium bírálja el. Három kérvény érkezett Prágából, egy Budapestről, valamint öt szlovákiai városokból érkezett kérvényt tartanak nyilván – nyilatkozta a TASR hírügynökségnek Michaela Paulenová, a minisztérium sajtóosztályának munkatársa.
A szlovák állampolgárság visszaszolgáltatását a belügyminisztérium rendelete alapján írásban lehet kérvényezni, melyek a megyeszékhely szerinti járási hivatalokban, a Szlovák Köztársaság diplomáciai kirendeltségeinél és konzuli hivatalaiban adhatók le személyesen.