2018. július 21., 15:28

Alfahímek Disneylandje

A legismertebb orosz motoros klub tagjai, az Éjjeli Farkasok nem éppen szelíd motorosok. A klub még 1989-ben alakult elsőként az akkori Szovjetunióban, aztán az ezredforduló táján politizálásba kezdett. Érdeklődésének középpontjában az orosz nacionalizmus és Vlagyimir Putyin került.

éjjeli farkasok
Fotó: TASR

A tevékenységére az orosz kormánytól több millió rubelt kapott, és tudvalevő, hogy részt vett a Krím-félsziget bekebelezésében is, amiért Putyin elnöktől kitüntetést is kaptak. Az Amerikai Egyesült Államok és Kanada a motoros klubot és vezetőjét, Alekszander Zaldosztanovot az ukrán konfliktus fegyveres akcióiban való részvételükért és fegyveresek toborzásáért szankciólistára helyezték.

S íme, most megvetették a lábukat nálunk is, sőt Miloslav Čaplovič, a Hadtörténeti Intézet igazgatója az Éjjeli Farkasok szlovákiai kihelyezett részlegének a Nagyszombat melletti Alsókorompán még haditechnikát is kölcsönzött – a hadügyi tárca tudomása nélkül. Igaz, hogy Peter Gajdoš (SNS) miniszter átmenetileg – a körülmények kivizsgálásának lezárásáig fel is függesztette ezért a tisztségéből. Čaplovičot aligha mentesíti, hogy a szerződést a nagyszombati Történelmi Gépjárművek Múzeumával anélkül írta alá, hogy jobban utánanézett volna a szóban forgó polgári társulás hátterének.  

Ján Budaj (OĽaNO) szerint az Éjjeli Farkasok a volt Szovjetuniót népszerűsítik, provokálják a demokratákat, embereket toboroznak, akik Ukrajnát lövik a Donbaszon. Az Éjjeli Farkasok az Európai Unió felforgatásának és a NATO szétverésének üzenetét közvetítik, és egy olyan rendszert népszerűsítenek, amely alapjaiban fosztotta meg az embereket a szabadságjogaiktól, nyilatkozta Budaj a Pravda napilapban. Mint mondta, az alsókorompai létesítmény katonai jellegű, s az Éjjeli Farkasok szervezet, amely létesítette azt, a Nyugat több országban nem kívánatos. Szerinte azzal, hogy egy „propaganda-katonai bázis” létesült Szlovákiában, a hibridháború új szakaszába lépett, amikor is a virtuális katonákból konkrét tankok, hatalmas betonfalak lesznek, amelyek mögött katonai kiképzőterek rejtőznek.

Orosz mimikri

Marián Repa, a Pravda kommentátora szerint bár az Éjjeli Farkasok igyekeznek olyan benyomást kelteni, mintha csak a második világháborúban elesett szovjet katonákra emlékeznének, valójában a feladatuk a putyini propaganda népszerűsítése. A Közép- és Kelet-Európa országaiban tett szimbolikus motoros körútjaik pedig arra kívánnak emlékeztetni, hogy azoknak a területeknek, ahová a múltban az orosz katonák egyszer betették a lábukat, örökre orosz befolyás alatt kellene maradniuk.

Most, hogy Alsókorompán fiókirodát nyitottak, ahol a szlovák újoncok nehéz harci technikával gyakorlatoznak, már nem lehet úgy tenni, mintha csak egy újonnan alakult (cseh)szlovák-szovjet baráti szövetségéről lenne szó. Tevékenységük az országukban, tekintettel az álláspontjukra és a katonai jellegű egységekkel való együttműködésükre, biztonsági veszélyt jelent, írja a Pravda hozzáfűzve, az, hogy az Éjjeli Farkasoknak bázisuk van itt, azt jelenti, hogy a Kreml biztonságos és baráti országnak tartja Szlovákiát. Amennyiben bebizonyosodik az együttműködésük a Szlovák újoncok félkatonai egységeivel, az azt jelent, hogy egy idegen hatalom igyekszik paralel katonai struktúrát kiépíteni országunk területén, állapítja meg a Pravda.

Változnak az idők: a szláv testvérek már nem tankokon, hanem motorokon érkeznek

Az Éjjeli Farkasokról folytatott viták mindig olyanok lesznek, mint minden, ami Oroszországgal összefügg: hívők a hitetlenekkel szemben. Az egyik számára ártalmatlan, jó szándékú motorosok csupán, mások viszont biztonsági veszélyt látnak bennük: az orosz propaganda importját és a putyini politika kísértetiesen-vicces fuvallatát, vélekedik az Aktuality.sk portál kommentárja. A portál szerint az Éjjeli Farkasokkal szembeni kételyeink azt mutatják, hogy szerencsére még nem váltunk az egyik orosz kormányzósággá.

Bár a szlovák külügyminisztérium nyugtalanságának adott hangot az üggyel kapcsolatban, nagy valószínűség szerint végül egy vállrándítással elintézzük a dolgot. Pedig a schengeni övezetnek nagyobb védelemre lenne szüksége annál, amit Szlovákia biztosítani tud. Mert remélem, senki sem hiszi, hogy az orosz motorosok csak azért telepedtek meg Alsókorompán, hogy közelebb legyenek a Slavínhoz, írja a portál kommentátora.

Az Éjszakai Farkasok pontos mintapéldányai az orosz propagandának. Első látásra nem tűnik szörnyűnek, ám a szláv testvérek látszólag ártalmatlan tevékenysége mögött a szovjet birodalom iránti nosztalgia rejtőzik. Meg a hajlandóság a nosztalgia terjesztésére a volt szövetségesek világában véli az Aktuality.sk.

Őrizetlen zsákmány vagyunk az Éjjeli Farkasok számára

A motorkerékpárok, a szegecselt csizmák, a bandahírnév erőt, keménységet és elszántságot áraszt, s ezek a szimbólumok általában veszélyérzetet keltenek az emberben. Ám ha az embereket megfélemlítik az Európai Unióra leselkedő álveszélyek, akkor már nem veszélyt látnak bennük, hanem a megmentőt, írja a Denník N portál.

Szlovákia gyengesége nem véletlen, minél jobban megismerjük Robert Kaliňákot, annál kevésbé tarthatjuk véletlennek, hogy az a bizonyos szlovákiai legfőbb motoros, akiben Putyin motoros klubja nagyon jó szövetségesre lelt Szlovákiában, Jozef Hambálek nagyszombati vállalkozó a barátja.

S bár egyelőre úgy tűnik, maguk a Farkasok sem tudják, hogy a felajánlott szabadsággal miként éljenek nálunk (az újságírók legutolsó megállapításai szerint a szlovákiai központjuk a lőtér és a harci gépek megléte ellenére inkább emlékeztet egy harciasabb szórakoztató parkra, mint felfegyverzett erődre), az aggodalomra azért mégiscsak van okunk, ami a bizonytalanságból ered, hogy az állam észreveszi-e egyáltalán a közelgő veszélyt, s akar-e, tud-e védekezni ellene. A parlament elnökének Oroszország-imádata, a rendőrség gengszteri módon történő irányítása, a titkosszolgálat hozzá nem értő vezetése és a hadseregvezérlés felbomlasztása, amin a Szlovák Nemzeti Párt dolgozik az okai ennek a bizonytalanságnak, vélekedik a portál.

A Farkasok és a vállalkozó kedvű motorosok egyelőre törvényes keretek közt működnek, ezért kiűzni őket az istállóból törvényes indok nélkül aligha lehet. De következetesen végrehajtani azt, amit a külügyminisztérium javasolt, azaz megfigyelni őket, azt lehet. Nem csak úgy beszélni róla, bár az is fontos, hanem valójában figyelemmel követni őket a hírszerző szervek és minden törvényes megelőző módszer kihasználásával. Hogy a Farkasok tudják, valaki őrködik itt, írja a portál

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.