Adócsalók bűnszövetkezetére csapott le a rendőrség

A kriminológusok RAIO fedőnév alatt futó néhány hónapos akciója kedden csúcsosodott ki. A bűnüldöző szervek Pozsonyban, Dunaszerdahelyen, Nagymegyeren, Kassán, Zsolnán és Turdossin (Tvrdošín) csaptak le. Gašpar szerint a nyolc társaságot tömörítő bűnszövetkezetnek sikerült olyan számlázási mechanizmust létrehoznia, mely lehetővé tette adócsalás elkövetését.
Lengyelországból, Magyarországról és Csehországból szóját, repcedarát és más élelmiszeripari termékeket importáltak, mely a társaságok hálózatán keresztül jutott el a végső felhasználóhoz. A hálózat legelején a cégekbe ügyvezetőként úgynevezett "fehér lovakat" ültettek, akik többnyire szociálisan rászorult személyek voltak. Néhányan már együtt dolgoznak a rendőrséggel, néhányuk után még nyomoznak.
„Az ily módon felépített hálózatokban vagy nem teljesítették az állammal szembeni adózási kötelezettségeiket, – különösen a lánc keretében elsőként adókötelessé vált adóalany – vagy az adóbevallást célirányosan módosították, hogy az adókötelezettség csökkenjen, esetleg indokolatlan adójóváírást kérhessenek” – magyarázta Gašpar.
5-12 évi börtönbüntetés várhat a tettesekre
A vizsgálóbíró csütörtökön Norbert B. (32), Silvia G. (30), Cyprián H. (41) és Boglárka F. (28) ellen vádat emelt szándékos adó- és biztosítási díj csökkentése, valamint folyamatos adócsalás bűncselekménye miatt. A bűncselekmény beigazolódása esetén a tetteseket 5-12 évi börtönbüntetésre ítélhetik. A Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) további tizenkét személy büntetőjogi felelősségét vizsgálja.
Mint ahogy azt Gašpar elmondta, a NAKA-nak a börtönben és a pénzügyi szférában is sikerült korrupciós tevékenységet lelepleznie. Az első esetben a korrupciós hálózat mindkét oldalán figyelemmel kísérték a törvényellenes viselkedést, a másik esetben pedig együtt dolgoztak a korrupciós ajánlattal szembesülő egyénnel.
A NAKA a Büntetés-végrehajtási Intézmények Országos Parancsnokságának (ZVJS) operatív információi alapján a rózsahegyi börtönben két börtönőrt leplezett le, akik csúszópénz fejében jogtalan előnyöket biztosítottak egy elítéltnek. Tomáš J.-nek (27) és Milan D.-nek (35) korrupció és a jogkörükkel való visszaélés miatt kell vádemeléssel szembenéznie.
Tomáš J. esetében 20-100 euró összegű csúszópénzről volt szó. 2015 őszétől összesen 600 eurót kapott az elítélt rokonaitól. Az elítélt a börtönelőírásokkal ellentétben analgetikumokat, USB kulcsokat, dohánytermékeket és élelmiszert kapott, a fegyőr továbbá megengedte, hogy az elítélt az ő mobiltelefonját használja. Milan D. esetében a rendőrség 50 euró csúszópénz átvételét dokumentálta.
ÜGYNÖK (maklér) fedőnév alatt egy hölgy fordult a rendőrséghez, akitől Peter B. (32) külsős banki munkatárs 4 500 euró csúszópénzt kért, s ennek fejében megígérte, hogy közbenjár az építkezési kölcsön elintézésében. A NAKA a nevezettet közvetett korrupció gyanújával helyezte vád alá.
„Az olyan esetekben, ahol megvan a készség az együttműködésre, a vádat megingathatatlan bizonyítékok alátámasztásával akár egy hónap alatt is tető alá lehet hozni, a vádlottnak pedig nem marad más, mint elfogadni a vádalkut” – nyugtázta Gašpar a hölgy cselekedetét, aki a korrupciós ügy feljelentése mellett döntött.
