2015. február 9., 08:36

A Vatikánnal való szerződések megnyitását kezdeményezik a liberálisok

POZSONY. Elérkezett az idő arra, hogy megnyitásra kerüljenek Szlovákia a Vatikánnal kötött szerződései és terítékre kerüljön az egyház az államról való rendszeri leválásának kérdése – tették világossá a szombati népszavazás eredményeire utaló reakciójukban az ellenzéki, liberális Szabadság és Szolidaritás képviselői.

Richard Sulík a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke a Liberális házban tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a referendum vereséget jelent annak szervezői számára. Egyben kiemelte, hogy a részvételi arány alacsonyabb volt, mint a 2010-es népszavazás alkalmával, amelyet pártja kezdeményezett.

Sulík négy alapvető következtetést vont le a népszavazásból. A lakosságnak szerinte „kellően értelmes ahhoz, hogy felmérje, mire érdemes voksolni“. Ugyancsak rámutatott, hogy a magyar ajkú lakosságot „többé-kevésbé teljességgel hidegen hagyta” a referendum, akárcsak az elit réteget, ellentétben például a politikai pártokkal. „Negyedszer: az is megmutatkozott, hogy a katolikus egyház befolyása kisebb, mint amilyen jelentősnek első látásra tűnik. Ez ugyancsak jó hír, így talán tényleg elérkezett az idő arra, hogy tisztességes vita kezdődjön az állam és az egyház különválásáról“ – mondta Sulík.

Martina Poliaèik szerint az egyház a népszavazást megelőző kampányban való szerepvállalása rámutatott, hogy erősödik az arra irányuló szándék Szlovákiában, hogy egy egyházi alapokon fekvő állam elemeit csempésszék a társadalomba. Az adófizető polgárok pénzéből finanszírozták a kampányt, amelyben a népszavazáson való részvételre szólítottak fel a papok, akik azt is megmondták a polgárok hogyan szavazzanak, mondta Poliaèik.

„Meggyőződésünk, hogy ez után a referendum után eljött az ideje az egyház és az állam rendszerszerű különválásának. Azért rendszerszerűnek, mert szerintünk kizárólag anyagi szintű függetlenedésről beszélni már nem elegendő“ – jegyezte meg Poliaèik. Az állami költségvetésből való részesedésen túl az egyházak más egyéb előnyöket is élveznek, mint például az adófizetés terén, az egyház szociális és más egyéb jellegű projektjeinek alanyi jogú állami támogatása terén, a katolikus gyűjtések egyéni szabályrendszere terén, amelyekre a polgári társulások és egyéb kezdeményezésektől eltérő módon tekintenek – sorolta az SaS képviselője.

Ezek a privilégiumok a Szlovák Köztársaságnak a Vatikánnal kötött szerződéséből fakadnak. Az SaS ezért megszólította a nemzetközi jog területén jártas szakembert, Jakub Maèákot, aki nem mellesleg a nagy-britanniai Exeter egyetemén nemzetközi jogot oktat.

„Sajnos ennek a jogi szakvéleménynek az alapján meg kell állapítanunk, hogy a szerződésben foglaltaktól való egyoldalú elállás lehetősége nagyon csekély, gyakorlatilag a nullával egyenlő“ mondta a képviselő. „Az egyedüli lehetőség, hogy aktív tárgyalásokat folytassunk a Vatikánnal, s a Szlovákiában a katolikus egyházat szerintünk aránytalan módon előnyben részesítő feltételeket úgy módosítani, hogy visszaállítsuk Szlovákia polgári államhoz, polgári társadalomhoz és liberális demokráciához illő mivoltát“ tette hozzá.

Poliaèik egyértelművé tette, hogy ellenzéki parlamenti pártként azon lesznek, hogy nyílt társadalmi vita kezdődjön a kérdésben. „Már csupán azzal is, hogy beszélnek róla, hogy a társadalom jelentősebb mértékben megismerkedik a témával, nyomást gyakorlunk annak érdekében, hogy változás álljon be a kérdésben“ magyarázta az SaS parlamenti képviselője.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.