A Törökországgal kötött megállapodás nem állítja meg a migránsokat
A Reuters úgy fogalmazott, hogy a márciusi parlamenti választások előtt a migrációval kapcsolatos kemény magatartását politikája egyik alappillérének tekinti Robert Fico, a miniszterelnök ezzel kapcsolatban a hírügynökségnek kijelentette, kormánya kész arra, hogy a migránsok vonulásának - melyre a kormányfő szerint hamarosan sor kerül - szabályozása érdekében mozgatható akadályokat helyezzen el a Magyarországgal és Ausztriával szomszédos határszakaszokon.
Rámutatott: Szlovákia és a visegrádi négyek országai, Magyarország, Csehország és Lengyelország számára egyaránt nagy kihívást jelent, hogy a határok szigorúbb őrzése a migrációs válsággal küzdő Európai Unió valamennyi országában kedvező visszhangra találjon. A EU országok hárommilliárd eurót hagytak jóvá a menekültek saját országaikban való jobb ellátására - Ankarának kell biztosítani, hogy az Európa felé tartó migránsok száma csökkenjen.
Az Európai Unió bízik abban, hogy a megállapodásnak köszönhetően csökken Európában a menekültkérelemért folyamodók száma. Az elmúlt évben a számuk meghaladta az egymilliót, akik többnyire a tengeren átkelve Törökországból érkeztek az európai kontinensre. A jelenlegi adatok szerint a menekültáradat az idén sem csökken.
Az elkövetkező három hetet követően kiderül, működik-e migránsáradat korlátozását előirányzó EU-török egyezmény, illetőleg, hogy Görögország képes-e teljesíteni az unió külső határainak ellenőrzésére irányuló kötelességét - jelentette ki Fico.
"Amennyiben a megállapodás nem válik be - személy szerint nagyon is pesszimista vagyok - mi európaiak ragaszkodni fogunk a külső határok megfelelő védelméhez, tehát nem marad más hátra, mint megvédeni a Görögországgal szomszédos Macedónia és Bulgária határait" - idézte Ficót a Reuters ügynökség.
Az említett terv, melyet a visegrádi négyek már a múlt heti EU csúcstalálkozó előtt javasoltak, elnyerte néhány ország szimpátiáját, - pl. Ausztriáét - Németország viszont elutasította. Fico szerint is teljesen egyértelmű, hogy közös megoldásra van szükség, de ha a helyzet úgy kívánja, Görögország északi határain fel kell építeni a kerítést, még annak az árán is, hogy Görögországban elviselhetetlenül nagy létszámú migráns torlódik fel.
Ausztria az elmúlt héten korlátozta a menedékért folyamodók, illetőleg a Németországba irányuló menekültek számát. Mint ahogy azt a kormányfő elmondta, ez ahhoz vezet, hogy az emberek megpróbálják megkerülni a túlterhelt szlovén-osztrák átkelőhelyeket, hogy más szlovéniai útvonalakat keressenek.
Mint ahogy azt Fico elmondta, akik Szlovákiában nem kérnek menedékjogot, azokat kormánya kész visszafordítani, visszaküldeni a határ túloldalára. A hivatalok készek eltorlaszolni a Magyarországgal és Ausztriával szomszédos határszakaszokat. "Óriási veszély ez, a hétvégén is bebizonyosodott: a migránsok a szlovén-osztrák határt megkerülve Magyarországon, Szlovákián és Csehországon keresztül próbálnak eljutni Németországba" - nyilatkozta a kormányfő.
A magyarországi rendőrség 501 migránst fogott el a hétvégén, akik átvágták a kerítést, úgy jutottak be Magyarország területére. Magyarország déli határainak lezárása - tehát tavaly október - óta ez volt az egyik legnépesebb csoportja az illegális bevándorlóknak - szögezte le Fico a Reuters hírügynökségnek adott interjúban.