2015. augusztus 9., 18:37

A titkosszolgálat folyamatosan figyeli a menekültek létszámának növekedését

POZSONY. A szlovák titkosszolgálat továbbra is figyelemmel kíséri a menekültek számának rohamos növekedését, s folyamatosan értékeli a helyzetet, amivel Európának szembe kell néznie, hogy adott esetben a partnereivel közösen megfelelő intézkedéseket hozhassanak.
201508091619210.45.jpg

„Az illegális bevándorlók a biztonság szempontjából akkor jelentenek fenyegetést, ha kockázatosnak, terrorista-gyanúsnak minősülő személyek szivárognak be az Európai Unió területére, s az elmúlt hónapokban ez a veszély nőtt. Konkrét esetekről, illetőleg a partnerszolgálatokkal e területen való együttműködésről a titkosszolgálat érthetően nem nyilatkozhat, mivel ezzel megsérthetné a titoktartásra vonatkozó hatályos jogszabályokat, minek folytán sérülhetne a bizalom a hazai és az EU, valamint a NATO partnerszolgálatok közt“ – nyilatkozta Branislav Zvara, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) szóvivője.

A menekültügyi eljáráson belül a biztonsági megelőzés egyik eszköze az idegenrendészeti és menekültügyi hatályos törvények alapján történő adminisztratív ellenőrzés intézménye keretében folytatott átvilágítás. A SIS a külföldiek tartózkodására vonatkozó rendelkezések, az idevonatkozó törvények és egyéb jogszabályok módosított változatának értelmében véleményezést nyújt a Határ- és Idegenrendészeti Rendőrségnek (UHCP) a tartózkodási kérelem elbírálása végett. „Hangsúlyozzuk azonban, hogy a módosított jogszabályok értelmében a SIS állásfoglalása a Határ- és Idegenrendészeti Rendőrség számára nem bír kötelező érvénnyel. A rendőrség a SIS állásfoglalása nélkül is jogosult döntést hozni, lévén, hogy a bizonyítékok szabadon való átértékelésének elve alapján minden rendelkezésére bocsátott állásfoglalást és megfigyelést átvizsgál, miközben minden egyes, az üggyel kapcsolatos lényeges megállapítást, bizonyítékot, véleményt elbírál, s ezeknek a kiértékelése alapján jut végleges álláspontra” – magyarázta Zvara.

A menekültügyi törvény alapján a menekültügyi eljárás esetében hasonló a folyamat, de a döntéshozatal a belügyminisztérium hatáskörébe tartozik. A belügyi tárca a kérelem elbírálása érdekében kikéri a SIS véleményét, melyet a kérvény kézbesítésétől számított tíz napon belül köteles a minisztériumnak megküldeni. Ilyen és hasonló esetekben a következő lépés a bírósági tárgyalás, ami annyit jelent, hogy a bíróság megvizsgálja és értékeli a tárgyhoz tartozó összes tényt és különböző forrásokból származó információkat, s a döntéshozatal ügyében egyedül a bíróság illetékes.

„Ha a menedéket kérő részéről terrorizmus vagy más bűncselekmény gyanúja merül fel, a SIS az érvényben lévő jogszabályok értelmében köteles tájékoztatni az illetékes rendőri alakulatot, s figyelmeztetni minden olyan veszélyre, mely Szlovákia lakosságát fenyegetheti” – zárta le a témát a szóvivő.

Megosztás