A szlovákiai bíróságok minden tizedik tárgyalást fölöslegesen elhúznak
Az első félévben az Alkotmánybíróság (ÚS SK) a perek fölösleges elhúzódása miatt benyújtott 1119 panasz ügyében hozott döntést, illetve foglalt állást, közülük 125 esetében állapította meg az alkotmányos jogok megsértését. Négy esetben egy és ugyanazon ügyet érintően a járási és kerületi bíróság egyaránt fölösleges időhúzás mellett hozott ítéletet.
A panaszosoknak az Alkotmánybíróság 347 110 euró kártérítést ítélt meg. A legmagasabb kártérítés összege elérte a 17 500 eurót. A legtöbb fölöslegesen elhúzott tárgyalása (24) a Pozsonyi I. Járásbíróságnak (Okrsaný súd Bratislava I), a Kassa II. Járásbíróságnak (11) volt, a Pozsonyi II. (Okresný súd Bratislava II), illetőleg a Zsolnai Járásbíróságra (OS Žilina) pedig kilenc-kilenc eset jutott .
Az Alkotmánybíróság 121 végzése közül 86 polgárjogi jellegű pert érintett, 15 kereskedelmi jogi ügyben, kilenc végrehajtási, négy büntetőjogi, öt családjogi és két örökösödési perben folytatott tárgyalást érintett.
„A tavalyi évvel összehasonlítva fontosnak tartom felhívni a figyelmet arra, hogy míg az elmúlt évben bírósági perek halogatása 31 általános bíróság esetében fordult elő, az idén a számuk nyilvántartásunkban 34-re nőtt. Hasonlóképpen érdekes az ügyek összetétele is. Csökkent az üzleti és büntetőjogi perek száma, viszont a végrehajtási és családi ügyekkel foglalkozók száma nőtt” – értékelte az elmúlt félévet az Alkotmánybíróság alelnöke, Ivetta Macejková.
Hangsúlyozta: az Alkotmánybíróság különösen nagy figyelmet szentel a kiskorú gyermekekkel, különösen az eltartásukkal foglalkozó peres ügyek halogatását érintő panaszoknak. „Sajnos e tekintetben az általános bírósági gyakorlatot tekintve több olyan eljárás fordult elő, mely elengedhetetlenül ahhoz vezetett, hogy a bírósági perek fölösleges halogatása miatt jogsértést állapítsunk meg” – magyarázta Macejková. Példaként egy esetet említett, amikor egy kiskorú gyermek gyermekeltartási költségeinek megemelésére irányuló per négy évig tartott. Az eljárás fölösleges elhúzódását nem jogi vagy ténybeli bonyodalmak okozták, hanem a bíróság figyelmetlensége és kevésbé hatékony munkája. Szinte ugyanaz, de jóval hosszabb a forgatókönyve annak a kiskorút érintő gyermekeltartási pernek, mely 2007-ben kezdődött, és a mai napig nincs lezárva.
„Az eltartási kötelezettség közvetlen hatással van a kiskorúak és a panaszosok életszínvonalára. Éppen ezért meggyőződésem, hogy az ilyen perek a bíróság részéről rendkívüli törődést és figyelmet érdemelnek, melyek hatékony és gyors eljárásokhoz kell, hogy vezessenek. Az ilyen jellegű panaszokat továbbra is megkülönböztetett figyelemmel követjük majd nyomon” - nyilatkozta Macejková.