2018. november 1., 10:55

A szennyezett víz csökkenti a termelékenységet

Szlovákiában a vízszennyezettség erősen befolyásolja a termelékenységet, sokkal nagyobb mértékben, mint az európai átlag. Erre hívta fel a figyelmet a Környezetvédelmi Minisztérium Környezetpolitikai Intézete legújabb felmérése. Ennek egyik oka a szennyvíz-csatornarendszerhez kapcsolódás alacsony mértéke, de a magánkutakból származó víz magas szintű szennyezettsége is az okok közt van.

ivoviz-1024x576.jpg

A közegészségügyi hivatal felmérése szerint a nem közösségi vízvezetékből származó vízminták mintegy 85%-a nem felel meg az egészségügyi követelményeknek. A főleg magánkutak vízminőségét kutató ellenőrzés szerint a vízben gyakran találhatók fekálianyomok, átlag feletti nitráttartalom, vagy túlzott vastartalom. Az ok sok esetben a nem megfelelő mélységű kút, illetve az emésztőgödör nem megfelelő szigetelése - tájékoztatnak a szakértők.

Az intézet szerint a szennyezett víz felhasználásával kapcsolatos betegségek előfordulási gyakoriságára vonatkozó adatok nem elégségesek. Ugyanakkor Szlovákiában is egyértelmű összefüggés van a hasmenéses megbetegedések és a szennyezett víz közt. További gondot jelent az is, hogy az információhiány miatt a vízben található egyes anyagok egészségre gyakorolt hatása még nem számszerűsíthető.

Az ólomszennyezésről azonban már léteznek kutatások. "Az ólomszennyezés korai gyermekkorban csökkenti a kognitív, azaz a gondolkodáson alapuló képességeket, általánosságban pedig csökkenti a populáció intelligenciahányadosát. Az Európai Unió államaiban az ólomszennyezésnek kitett lakosság aránya egyébként már viszonylag alacsony, mivel az ólmot nem használják olyan mértékben, mint régebben" - tájékoztat a Környezetpolitikai Intézet.

A szennyezett környezet - az elemzők szerint - a leginkább azokat a társadalom perifériáján élő csoportokat érinti, akiknek nincs hozzáférésük a közösségi vízvezetékekhez, nincsenek rácsatlakozva a szennyvizet elvezető csatornarendszerre, és gyakran használnak nem megfelelő minőségű, szennyező hőforrásokat. "Ez azt eredményezi, hogy az ilyen közösségekben élő emberek nagyobb mértékben vannak kitéve a megbetegedéseknek és ennélfogva a korai elhalálozásnak is. Ennek okozói a szennyezett levegő, a nem megfelelő vízellátás, vagy más, a szennyezett vizek miatt jelentkező betegségek" - magyarázza az intézet.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.