A sokat bírált koalíció mellett döntött a Most-Híd Országos Tanácsa

Lucia Žitòanská alelnök megerősítette az igazságügyi tárca iránti érdeklődését. A környezetvédelmi miniszteri tisztség kapcsán Solymos László alelnök neve merült fel. Bár Bugár Béla a jelölésekről nem kívánt beszélni, azt megerősítette, a minisztérium élére a frakció egyik tagja kerülhet.
Az államtitkári posztok lehetséges várományosaiként említik Vitkó Andreát, mint az igazságügyi minisztérium államtitkárát, Érsek Árpádot, mint a közlekedési minisztérium és Peter Krajòákot, mint az oktatási minisztérium államtitkárát. A Most-Híd a környezetvédelmi és a munkaügyi minisztériumban számolhat még egy-egy államtitkári poszttal.
Žitòanská és Solymos helyére valószínűleg Csicsai Gábor és Edit Pfundtner lép majd. Érsek Árpád helyét Vörös Péter töltené be.
Bugár az Irány-Szociáldemokráciával (Smer-SD), a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) és a #Hálóval (#Siet) való kormányzás mellett a szélsőséges erők lehetséges visszaszorításával érvel. Attól tart, az esetleges előrehozott választások a radikális és a nem hagyományos pártok megerősödését eredményezné.
Törekvéseik között szerepel, hogy érvényt szerezzenek a Most-Híd programjának is. Bíznak benne, hogy korrupcióellenes intézkedéseiket sikerül átvinni, bár a kulcsfontosságú tárcák a Smer-SD hatáskörébe kerültek. Mint ahogy azt Bugár állította, ha mindebben nem bíznának, sosem léptek volna be a kormányba.
Simon Zsolt, a párt alelnöke nem osztja Bugár meggyőződését. Kijelentette, ha a párt aláírja a koalíciós szerződést, kilép a Most-Híd parlamenti frakciójából, nem fogja támogatni a kormányt. Simon emlékeztette Bugárt a választások előtti nagygyűléseken mondott kijelentéseire, miszerint a Smer-SD kormánynál már csak egy Smer-SD - SNS tandem lehet rosszabb.
Bugár szerint Simon Zsolt az elnökség egyetlen tagja, aki távozik a frakcióból. Az állami hírügynökség értesülései szerint azonban további elégedetlenkedők is megjelenhetnek, de a döntés, hogy kormányra lépjenek, valószínűleg visszafordíthatatlan.
OT-ülés - Simon Zsolt befejezte pályafutását
"Már korábban is jeleztem, ha a párt koalícióra lép nevezett pártokkal (Smer-SD, SNS, #Sie), kilépek a Most-Híd parlamenti frakciójából. Kijelentem: a pártból kilépek, valamint lemondok a pártban betöltött valamennyi választott tisztségemről" - szögezte le a tanácsülést követően Simon Zsolt.
Kifejtette, azért döntött a távozás mellett, mert a pártnak a maga 6,5 százalékos eredményével nem a Smer-SD és a nemzetiek kormányra lépését kellene segítenie. Rámutatott arra is, hogy a miniszteri székek többségét a Smer-SD és az SNS kapja, a Most-Híd és a #Sie kisebbségben marad. "A kormány jellege nem változik" - vélekedett. Számára elképzelhetetlen, hogy a parlamentben Robert Fico (Smer-SD) pártjával és a nemzetiekkel egy oldalon üljön.
Simon parlamenti képviselői mandátumát megtartja, a továbbiakban pedig független képviselőként dolgozik majd. Új pártot nem kíván alapítani, s nem gondolkodik azon sem, hogy esetleg belép a Magyar Közösség pártjába. Mint mondta, sajnálja, hogy a Most-Hidas pályafutása véget ért. "Senkire nem haragszom, csupán eltérő a véleményünk" - mondta.
A Pozsonyban megtartott országos tanács ülésén az 50 tanácstagból 44 volt jelen, közülük negyvenen a kormánykoalíció mellett tették le a voksot, hárman - Simon Zsoltot is beleértve - ellene szavaztak, egy pedig tartózkodott.
František Ondruška szintén a koalíció ellen foglalt állást
"Legjobb tudásom és lelkiismeretem szerint szavaztam. Lelkiismeretem nem engedi, hogy a párt megszüntetésében segédkezzem" - nyilatkozta František Ondruška, megjegyezve, hogy valószínűleg szintén távozik a pártból. Véleménye szerint a Most-Híd egy ilyen koalíciót nagyon nehezen fog tudni megmagyarázni. A legnagyobb problémát számára mégis inkább az jelenti, hogy a párt valószínűleg semmit sem lesz képes elérni a kormányban.
Bugár: a "puding próbája az evés"
A sajtótájékoztatón Bugár Béla, a párt elnöke az újságírók kérdéseire válaszolva elmondta, Simon Zsolton kívül senki sem lépett ki a tanácsból, s egyben örömét fejezte ki, hogy a tanács egységes maradt. Elmondta, személy szerint szintén a koalíció mellett szavazott. Megjegyezte, követelményeik többségét sikerült beemelni a leendő kormányprogram alapjául szolgáló prioritások közé, de mint az lenni szokott, a "puding próbája az evés", majd hozzátette: bízik benne, hogy a prioritások megvalósulhatnak.
Jobboldali kormány nem jöhetett létre
A pártelnök a jobboldal helyzetéről is szót ejtett, mondván, annak okát, hogy miért nem jöhetett létre jobbközép kormány, az érintett pártok megegyezési készségének hiányában látja.
"Hetvenkét mandátum nem elég egy stabil kormányhoz" - hangsúlyozta Bugár, ugyanakkor rámutatott, hogy követeléseik 90 százalékát sikerült a koalíciós tárgyalások alkalmával elfogadtatni.
"Úgy tűnik, a Smer megértette, valami megváltozott az országban. Ez a valami a szélsőségek és a nem hagyományos parlamenti pártok megerősödését jelenti, de a lakosság valami egészen mást vár" - jegyezte meg. "Ha van felelősségtudat, mindent meg lehet oldani. A mi oldalunkon a felelősségtudat győzött" - jelentette ki Bugár.
Lucia Žitòanská szintén a prioritásokat helyezte előtérbe. "A tárgyaló, kompromisszumokra kényszerül pártok mindegyike prioritásaik érvényre juttatásán munkálkodik. Mi is a sajátunkat szeretnénk keresztülvinni, mint ahogy a többi párt is. A négy párt mindegyike csak akkor szerezhet érvényt nekik, ha ez a kölcsönösség alapján történik. Amennyiben nem történik meg, tudjuk mi a dolgunk" - szögezte le Žitòanská.
Bugár: a pártnak nincs vége - Danko más, mint Slota
A párt jövőjével kapcsolatban Bugár kijelentette, úgy gondolja, pártja a koalíciót követően sem szűnik meg. "Egyesek már a párt megszűnéséről beszélnek, a 41 szavazat az ellenkezőjéről tanúskodik. Miért kellene annak az egynek a véleménye szerint cselekednünk" - reagált Bugár Simon Zsolt ezzel kapcsolatos felvetésére.
A kérdésre, bocsánatot kért-e az SNS elnöke, Andrej Danko a korábbi elnök, Ján Slota magyarokat ért dehonesztáló megjegyzéseiért, Bugár azt válaszolta: Andrej Danko más, mint Ján Slota. "Másak a megnyilvánulásai. Miért pont nekem kellene őt fojtogatnom?" - mondta.
A miniszteri, államtikári posztok jelöltjeiről az elnökség dönt
Az igazságügyi és környezetvédelmi tárca miniszteri jelöltjeiről, valamint az államtitkári tisztségek aspiránsairól az elnökség dönt. Az országos tanács nem foglalkozott a kérdéssel - mondta Solymos László, a környezetvédelmi tárca várományosa. Arról viszont nem nyilatkozott, megpályázza-e a környezetvédelmi miniszteri posztot vagy sem, illetve, hogy képesnek érzi-e magát a tárca irányítására. "Az elnökség dönt" - mondta. Lucia Žitòanská viszont újra megerősítette az igazságügyi miniszteri tárca iránti érdeklődését.
A Most-Híd az új kormányban két miniszteri és öt államtitkári posztot tölthet be. Lehetséges államtitkárként Vitkó Andrea (igazságügy), Érsek Árpád (közlekedés) és Peter Krajòák (oktatásügy) neve merült fel.
A környezetvédelmi és a munkaügyi minisztériumban további két államtitkári posztot tölthetnek be. A parlamentben Žitòanská és Solymos helyére valószínűleg Csicsai Gábor és Pfundtner Edit lép, Érsek Ápád helyét pedig Vörös Péter töltené be.
