2014. április 3., 18:48

A Smer és a KDH tévedésből nyirbálná meg az államfői jogköröket

POZSONY. A köztársasági elnöknek a Bírói Tanácsot érintő kinevezések ügyében tervezett félreállítása, melyet a Smer-SD és a KDH közösen dolgozott ki, valószínűleg tévedésből került az alkotmánymódosító törvényjavaslatba.

A „Pavelek“ – Pavel Paška és Pavel Hrušovský által a köztársaságielnök-választás előtt hirtelen a parlament elé terjesztett törvényjavaslatnak számtalan hibája van, közülük ez az egyik. A javaslat szerint az államfő – most már az újonnan megválasztott Andrej Kiska – elveszítette volna azt a jogát, hogy a Bírói Tanácsba (SR) három jelöltet kinevezhessen. A javaslat szerint a bírók soraiból a nyolc bírón kívül négyet nevezne ki a kormány és négyet a parlament.

Az eredeti javaslatot az igazságügyi minisztérium készítette elő, s bár a jelöléseket másképpen javasolták, a köztársasági elnökkel ők sem számoltak.

„A köztársasági elnöknek jogában áll kinevezni és visszahívni a Bírói Tanács elnökét, ezért hatáskörének egyensúlyba hozása végett szükség volt a tagok kinevezési jogának megvonására“ – magyarázta Pavol Kubík, az igazságügyi minisztérium munkatársa.

A véleményezésre, majd a kormány jóváhagyására váró módosító javaslatot a minisztérium február 20-án terjesztette elő. Alig egy hét múlva Paška és Hrušovský képviselői indítványként és a két fél között létrejött kompromisszumként előterjesztette a javaslat módosított változatát.

„Az Irány (Smer) eredeti javaslata az államfői jogkörök erősítésével számolt, amit a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elutasított“ – magyarázza Ján Fige¾, a mozgalom elnöke.

A javaslat arra enged következtetni, hogy az még abban az időben készült, mikor Robert Fico volt a legesélyesebb államfőjelölt.

A végeredmény szerint megvonnák az államfőnek azt a jogát, hogy kinevezze a Bírói Tanács elnökét, ugyanakkor a három bíró kinevezéséhez való jogot sem adnák vissza.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.