2014. február 25., 18:04

A Smer az igazságügyi reform terén kész a kompromisszumokra

Pozsony: A napokban vázolt igazságügyi reform terén a kormánypárt kész bizonyos kompromisszumokra, de az összes bíró tervezett átvilágításából nem enged – nyilatkozta ma Robert Fico.

A kormányfő ugyanakkor hozzátette, pártja azt kéri, hogy az igazságügyi reformmal kapcsolatos alkotmánymódosítással egy időben rögzítsék az Alkotmányban a házasság definícióját is, úgy, ahogy azt a családról szóló törvény megfogalmazta.

Ha a Smer e hét péntekéig nem egyezik meg az ellenzékkel, önállóan nyújtja be az igazságügyi reform tervezetét és a házasság definíciójára vonatkozó javaslatát is. „Ha megegyezünk, minden lesz, ha nem egyezünk meg, semmi sem lesz” – fogalmazott a kormányfő. Szavai szerint abban egyetértés van az ellenzékkel, hogy megosszák a Legfelsőbb Bíróság elnökének és a Bírói Tanács elnökének posztját. „Készek vagyunk visszalépni abban, hogy a bírói tanács elnökét maguk a tanács tagjai válasszák meg” – jelezte Fico. A Smer egyébként azt javasolta, hogy a tanács elnökét az államfő válassza ki. A kormánypárt kész arra is, hogy a bírók büntetőjogi mentességéről tárgyaljon az ellenzéki pártokkal. A bírák átvilágításáról azonban nem hajlandó tárgyalni a Smer.

„Véleményünk szerint mind az 1400 bírónak át kell esnie a biztonsági átvilágításon. Fontos számunkra, hogy az ellenőrzés ne csak az új bírákra, hanem a hivatalban lévőkre is vonatkozzon. Az a célunk, hogy rendet teremtsünk a bírói testületben, és azt megtisztítsuk azoktól, akik nem odavalók” – érvelt a kormányfő szándéka mellett. „Ha ebben a két kérdésben, az igazságügyi reformban és a házasság definíciójában nem egyezünk meg, akkor nem lesz meg az alkotmányos többség, és egyik javaslat sem kap zöld utat” – mondta a kormányfő, és újból megerősítette, kész arra, hogy péntekig tárgyaljanak és megoldást találjanak.

Az ellenzék még hétfőn bejelentette, hogy nem fogadja el Robert Fico kormányfő közös alkotmánymódosításra tett ajánlatát, ehelyett a család definíciójáról saját alkotmánymódosító indítványt terjesztett a parlament elé. Ján Fige¾, a KDH elnöke tegnap úgy fogalmazott, hogy ilyen „cserekereskedelemben” nem vesznek részt. „Nem üzletelünk, viszont a konstruktív tárgyalás felelősségteljes megoldásnak tartjuk” – mondta a KDH elnöke. Mint fogalmazott, nem lát okot arra, hogy a hagyományos család alkotmányos megerősítése ne találjon támogatókra a parlamentben.

Az alkotmány módosításához 90 képviselő szavazata szükséges, az tehát csak a kormánypárt és az ellenzék közös megegyezésével érhető el.

Megosztás