A rendőrség tétlenségének áldozatává vált a meggyilkolt pozsonyi nő
„Többször járt a rendőrségen, a segítségüket kérte, de semmit sem tettek, pedig tudták, hogy a férfi büntetett előéletű, voltak nyilvántartott ügyei“ – írta a Facebookon a meggyilkolt nő exférje, Robert Chocholáèek.
Úgy tűnik, hogy a nő a rendőrség tétlenségének újabb áldozata, ám ez az összes körülmény ismerete nélkül egyértelműen nem állítható – nyilatkozta Sylvia Gancárová, az erőszak áldozatainak segítséget nyújtó Napocska elnevezésű központ jogásza.
A Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség ez ügyben büntetőeljárást indított Štefan Kiš ellen előre megfontolt emberölés, illegális fegyverkezés és fegyverkereskedelem, valamint gyilkosság címén – állítja az Országos Rendőr-kapitányság szóvivője, Michal Slivka.
Chocholáèek úgy véli, hogy volt felesége nem egy veszekedés áldozatává vált, hiszen a volt barát fegyverrel a kezében érkezett a nőhöz, majd közvetlen közelről agyonlőtte őt. A nő lánya egy méterre tőle állt és mindent látott, a lövések eldördülése után ráfeküdt az anyja holttestére, segítségért kiabált. Azután az elkövető önmagával is végzett.
A rendőrség nyilvántartásában az áldozattól hat bejelentés érkezett. Azok többsége valószínűleg a volt férj ellen irányult, a nő ötöt még 2006-ban a rendőrség által csak Róbert Ch.-ként említett férfi ellen nyújtott be, egyet pedig Štefan K. ellen. A vizsgálótiszt a volt férj elleni bejelentések közül hármat fenyegetések és testi sértés miatti vádemelési javaslattal, kettőt pedig szabálysértésként zárt le – nyilatkozta Michal Slivka rendőrségi szóvivő.
Ha a férfi nem él együtt azzal a nővel, akit megfenyeget, akkor az áldozat a helyzetet úgy próbálhatja orvosolni, hogy veszélyes üldözés miatt feljelenti az illetőt. Azután kérheti a távolságtartásra vonatkozó tilalmat – állítja Gancárová. Szerinte általánosságban az érvényes, hogy ameddig a feljelentőnek nem esik baja, addig a rendőrség semmit sem tesz az ügyében.
A jogász úgy véli, az ilyen helyzetekben az érvényes, hogy a vonatkozó törvény az áldozatnak csak akkor adja meg a védelem lehetőségét, ha már üldözik őt. A rendőrségnek akkor ki kellene vizsgálnia, hogy a védelemre vonatkozó kérvénye jogos-e, illetve azzal megelőzhető-e a baj.
A polgárok biztonsága az utóbbi időben a kormánypárt prioritásává vált, Szlovákia védelméről a választási óriásplakátjain is ír. Decemberben jóváhagyta a rendőrség állományának 2500 fővel történő növelését, továbbá a felszerelésük és a berendezéseik korszerűsítését, javítását is.
Ha igaz az, hogy a rendőrőrsöknek gyakran kevés emberük van arra, hogy elegendő időt szenteljenek az erőszakos egyének által üldözött nők panaszainak, egyedül a létszámnövelés nem bizonyul elegendőnek – állítja Gancárová.
„Ha sok műveletlen, szakképzettség nélküli rendőr van az állományban, az nem segíti elő a hazai erőszak elleni hatékony fellépést“ – tette hozzá. Ráadásul az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) Vladimír Jánoš volt honatya személyében egy olyan parlamenti képviselője is volt, akit a volt neje és lánya bántalmazásával gyanúsítanak.