A rendőrség ismét Kotleba pártjánál vizsgálódik

A neonáci szimbolikában a 88-as szám jelentése "Heil Hitler"! Marián Magát képviselőjelölt állítólag véletlenül indult a 88. helyen. Marián Mišún viszont azt állítja, ez a szám a gyertyás felvonulást szimbolizálja. A két ismert szélsőséges a választások előtt a náci haláltáborok áldozatait ábrázoló, térdeplő foglyokról készült képeket posztolt az interneten.
"Móresre tanítjuk az aszociális politikai tolvajokat. Haláltáborokba küldjük őket" - írták a fényképek alá. A rendőrség most azt vizsgálja, nem minősülnek-e bűncselekménynek az alapvető emberi jogok elnyomására irányuló csoportok propagálása.
"A nevezett feljelentéssel jelenleg a Pozsonyi Kerületi Rendőrkapitányság foglalkozik. Az ügy pillanatnyi állapotára való tekintettel további információ nem adható" - nyilatkozta Michal Szeiff pozsonyi rendőrszóvivő.
A rendőrséggel már a múltban is összetűzésbe keveredett két szélsőségest a rendőrség berendelte kihallgatásra - ezt ők dicsekvő hangnemben tették közzé a világhálón.
Az állítólag már vallomást is tett Mišúnt arról kérdezték, melyik szám alatt indult a parlamenti választásokon. Mišún igyekezett a 89. helyre felkapaszkodni, a 88. hely pedig Magáté volt. A neonáci szimbolikában a 88-as szám "Heil Hitlert!" jelent (a "h" az ábécé nyolcadik betűje) - magyarázta Tomáš Nociar jobboldali szélsőségesekkel foglalkozó politológus.
Eredendően a Mišúné lett volna a 88. szám, ami szerinte az 1988-as gyertyás felvonulást szimbolizálja. Végül Magát kapta a 88. helyet - de mint állítja, a véletlen műve volt.
"A döntés a nyomozón múlik" - vélekedik Daniel Milo, a szélsőségekre szakosodott szakember, bár - véleménye szerint - nem várható, hogy a rendőrség egy szám miatt vádat emel.
A szélsőséges erők arról hírhedtek, hogy képesek a törvényesség határán úgy mozogni, hogy azt nehogy túllépjék. A rendőrség által vizsgált banner nem egy auschwitzi foglyot ábrázol, hanem egy 80 éves felvétel az egyik amerikai állam, Georgia fegyenceiről. Ha viszont munkatáborokról van szó, akkor az egykori szlovák állam alatt az antiszociális elemek számára fenntartott táborokkal érvelnek.