A rendőrség és a számvevőszék is vizsgálja az VšZP szerződéseit
„A gyanúkkal kapcsolatosan csak alapos elemzések és a büntetőeljárás kapcsán okvetlenül szükséges eljárások elvégzését követően lehet döntést hozni“ – közölte az országos rendőrfőkapitány hivatalának sajtórészlege.
Az Állami Számvevőszék (NKÚ) rávilágít a teljes egészségügyi rendszer működésére, az Általános Egészségbiztosítót (VšZP) is beleértve – mondta el a ParlamentnéListy.sk portálnak adott interjúban Karol Mitrík, az NKÚ elnöke. Mint mondta, a biztosítóban már jelenleg is folyik ellenőrzés, s elismerte, hogy bizonyos szerződéses kapcsolatokat nehéz kibogozni. „Az iratok tucatjai és az áttekinthetetlen rendszer számos kérdést vet fel a gazdaságossággal és az áttekinthetőséggel kapcsolatban” – jegyezte meg.
Mitrík elmondta, hogy a számvevőszék nemcsak az Anka néni-üggyel kapcsolatban, hanem más szerződések után is érdeklődik. „Azt bíráljuk el, hogy standard szerződésekről van-e szó, illetve hogy a hasonló szubjektumokkal szemben egyformán jártak-e el. Pusztán jogi szempontból nem lenne elég ellenőrizni a szerződéseket” – magyarázta. „A szerződések függelékei viszonylag bonyolultak, magam is kíváncsi vagyok, hová lyukadunk ki. Becslésem szerint talán a hónap végére lezárhatjuk ezt a vizsgálatot” – tette hozzá.
Mint arról portálunkon is beszámoltunk, a Háló (#Sie) kedden arra figyelmeztetett, hogy Pavol Kostka orvos rehabilitációs klinikái igencsak sikeres pályát futottak be Robert Fico kormánya alatt. Ezt a párt szerint az tette lehetővé, hogy az állami egészségbiztosító olyan külön kód – célzott hosszan tartó terápia-CDT00 – alapján térítette a klinika költségeit, amelyet egyetlen más hasonló intézmény sem alkalmazott.
A Transparency International Slovensko civil szervezet azt is kiderítette, hogy Kostka a kormányfő pénzalapjából és uniós forrásokból is hozzájutott bizonyos összegekhez.
Általános Egészségbiztosító azzal érvelt, hogy az említett kódot Kostka klinikája még 2011-ben kapta meg, amikor a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) által jelölt Marian Faktor állt a biztosító élén. Egyúttal hangsúlyozták, hogy a kódot tavaly törölték. Faktor erre úgy reagált, kizárólag az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) felelős azért, hogy a havi 10 ezer eurós térítésből mostanra évi 1,5 millió euró lett.
Az említett klinika tulajdonosa, P. Kostka elutasította a Háló vádjait, s azokat a választási kampány részének nevezte.