2017. május 16., 14:28

A polgárok is véleményezhetik a meèiari amnesztiákat

POZSONY. A polgárok a meèiari amnesztiák eltörlése kapcsán az alkotmánybíróságnak is elküldhetik véleményüket – jelentette be Tomáš Smutný, az Új Generáció Társulás elnöke a Robert Remiáš emlékére rendezett sajtótalálkozón. Üzeneteiket a www.zrusmeamnestie.sk weboldal segítségével továbbíthatják.
201705161427490.0000000000000000000000000000000001a_vladimir-meciar-clanokW.jpg

Képeslap is küldhető

A polgári társulás képviselői az üzeneteket átadják az alkotmánybíróságnak. A polgárok véleményüket egy előre elkészített, az alkotmánybíróság címével ellátott képeslapon is megírhatják, melyeket a társulás az utcákon kíván terjeszteni.

„Ifj. Michal Kováè elrablása szégyenteljes cselekedet volt, de még erkölcstelenebb az ügy kivizsgálása, amelyet a Meèiar által megítélt amnesztiáknak köszönhetően állítottak le. Az ügy - Meèiar nyilatkozatai ellenére - egyszerűen megtörtént” – jelentette ki Smutný.

Mint ahogy azt Smutný elmondta, az amnesztiákat végül a nyilvánosság nyomására eltörölték, de a koalíció a végső felelősséget - alibista módon - az alkotmánybíróságra hárította, melynek 22 napja van arra, hogy a kérdésben nyilatkozzon.

„A nyilvánosság és a fiatalok nevében, akiknek számít Szlovákia jövője, felszólítjuk a Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságát (ÚS SR), hogy Michal Kováè halála és Róbert Remiáš édesanyjának több mint 20 éves gyötrődését követően erősítse meg végre az amnesztiák eltörlését” – mondta Smutný.

A bírósági eljárás április 6-án vette kezdetét

Az alkotmánybíróságon a meèiari amnesztiák eltörlésével kapcsolatos bírósági eljárás április 6-án vette kezdetét. A döntésre az eljárás megkezdésétől számítva 60 nap áll rendelkezésükre. A határidő 2017. április 7-vel vette kezdetét. Arra a kérdésre, miszerint a nyilvános vagy zárt lesz-e az ülés, az alkotmánybíróság munkatársa azt nyilatkozta, hogy „a végső verdikt időpontja egyelőre nincs kitűzve”.

A képviselők márciusi ülésükön döntöttek arról az alkotmánymódosító indítványról, mely lehetővé teszi a meèiari amnesztiák eltörlését. A kormány javaslatát 146 képviselő közül 124 törvényhozó megszavazta.

A jóváhagyott törvényjavaslat szerint az amnesztiák, illetőleg a megítélt kegyelem eltörlését az alkotmánybíróságnak 60 napon belül véleményeznie kell. Jóváhagyhatják, de el is utasíthatják a parlament döntését. Amennyiben az alkotmánybíróság a megadott határidőn belül nem hozza meg döntését, a parlament döntése hatályos marad.

A Via Iuris is megfogalmazta állásfoglalását

A Via Iuris a meèiari amnesztiák eltörlésére vonatkozó bírósági eljárással kapcsolatos állásfoglalását már megküldte az alkotmánybíróságnak. Az anyag elsősorban az amnesztiák és a demokratikus jogállam közti ellentmondásokat, illetőleg a nemzetközi szervezetek és nemzetközi bíróságok témával kapcsolatos állásfoglalásait tartalmazza.

„Az állam képviselői által eszközölt önfelmentések, illetőleg a munkatársaknak az ügy kivizsgálását akadályoztató, illetve azok büntetlenségét biztosító felmentések a világban egyértelműen törvénytelennek, a joggal való visszaélés klasszikus esetének számítanak. A nemzetközi dokumentumokból kiderül, hogy az emberrablás és embertelen bánásmód esetén nem lehet amnesztiát megítélni. Az ilyen jellegű amnesztiákat már a múltban is világszerte semmissé nyilvánították, tehát meggyőződésünk, hogy a meèiari amnesztiák ugyanígy eltörölhetők, annulálhatók” – jelentette ki Peter Wilfling, a Via Iuris jogásza az Alkotmánybíróság pozsonyi kihelyezett munkahelyének épülete előtt tartott sajtótájékoztatón.

A szervezet egyúttal megjegyezte, hogy az alkotmánybíróságnak 21 nap áll rendelkezésére, hogy megvizsgálja a parlament döntésének alkotmányosságát.

Megosztás