A Penta is panamázott?

Robert Van Beemen holland vállalata, a Portland Partners 2013-tól a panamai Mossack Fonseca ügyvédi iroda szolgáltatásait vette igénybe – írja online kiadásában a Sme napilap és a Trend hetilap. Sajtóinformációk szerint a Portland Partners adóoptimalizálásra alkalmas országokban, így Panamában, a Bahama-szigeteken, a Seychelle-szigeteken vagy éppen Szamoán volt tevékeny.
A Sme által megszerzett aktuális holland cégjegyzék szerint Beemen a V3 Media Holdings társaság igazgatója, amely egyedüli részvényese a News and Media Holding kiadónak, amely mögött a Penta áll. A kiadó tulajdonát képezi a már említett hetilap, a Trend, a Plus Jeden Deò napilap, a Plus 7 dní hetilap és más egyéb sajtótermékek. Részesedéssel rendelkezik továbbá a Sme és az Új Szó napilapot kiadó Petit Pressben.
A rendelkezésre álló információk alapján Van Beemen hollandiai cégalapítási és vállalatigazgatási tanácsadással foglalkozik, s a Sme szerint ebből kifolyólag logikus a Mossack Fonsecával való kapcsolata. A jelenlegi információk nem utalnak arra, hogy van Beemen a Panama-iratokban szereplő illegális cselekményekbe keveredett volna bele.
A Penta pénzügyi csoport reakciójában kifejtette, hogy semmilyen projektben sem áll együttműködésben van Beemennel. „Feltételezzük, hogy a V3 Media Holdings alapításakor van Beemen hagyományosan meg lett megszólítva, majd amint azt az ilyen típusú cégek hétköznapi szinten több tucat ügyfelük esetében teszik, cégalapítási és vállalatigazgatási szolgáltatásokat nyújtott Hollandiában“ – foglalt állást a Trendnek és a Smenek nyilatkozva a Penta képviseletében Martin Danko, hozzátéve, hogy egyéb tevékenysége nem köthető össze a Penta médiaberuházásaival.
A Jerseyben székelő Penta Investments Ltd hitelt nyújtott a holland V3 Media Holdingsnak, amely a pénzt ismételt kölcsönök formájában szlovák leányvállalatai rendelkezésére bocsátotta, amelyekből azok értékpapírokat vagy kiadói részvényeket vásároltak. Az eladás említett formája azért is elterjedt, mert míg nálunk az eladó félnek adót kellene fizetnie a bevételéből, addig Hollandiában nem – írja a Trend.
Mint ismeretes, a Mossack Fonseca ügyvédi irodától 11,5 millió dokumentum szivárgott ki, s a közzétett információk érdekes tényállásokra világítottak rá. Egyebek mellett arra is, miként rejtegeti el a közvélemény elől vagyonát a politikai elit.