2014. május 10., 12:11

A pártok maguk döntenek arról, hogy ki ellenőrzi majd őket

POZSONY. Négyszáz nap telt el azóta, hogy valamennyi parlamenti párt kötelezettséget vállalt: a parlamenti választások után egy éven belül átülteti a pártfinanszírozás és a választási kampányok megszigorításának gyakorlatát. Erre még a 2012-es választások előtt szólított fel más civil szervezetekkel közösen a Transparency International Slovensko.

Bár a belügyminisztérium végül késve, tavaly augusztusban beterjesztette a parlamentbe az új választási kódexet, annak jóváhagyását a pártvitákat követően több alkalommal elhalasztották. A képviselőknek emiatt csak ebben a hónapban kellene azt jóváhagyniuk. 

A törvény hatályba lépése tehát későbbre tolódott. Eredetileg már az új jogszabály alapján kellett volna lebonyolítani a márciusi államfőválasztást is. „Az ellenzék kérésére az majd csak a 2016-os parlamenti választásokat érinti“ – mondta Marta Fabiánová, a belügyminisztérium munkatársa.

A civil szervezetek a törvényjavaslatot amiatt is bírálták, mert kitért a legfontosabb kötelezettségvállalás alól. Létre kellett volna ugyanis hozni egy független szervet, amely a pártok és kampányaik finnszírozását ellenőrizte volna. Jelenleg ezek a feladatok a parlamenti bizottságok és a pénzügyminisztérium jogkörébe tartoznak, amelyeket a politikusok uralnak. Az ellenőrzés csak formális szokott lenni.

A minisztérium végül meghátrált, s a parlamenti pártok egy olyan módosító javaslatban egyeztek meg, amely alapján létre kellett volna hozni a választásokkal és a politikai pártok finanszírozásának ellenőrzésével foglalkozó új állami bizottságot. Az az egész választási időszak alatt működik majd, s pótolja a központi választási bizottságokat, amelyek a választások előtt jöttek létre. Az új bizottság irányítja majd a választásokat, ellenőrzi a pártok és kampányaik finanszírozását, s akár 300 ezer eurós pénzbírságokat is kiszabhat a kijelölt időszakon kívül folytatott kampányolás és a felmérések eredményének közzététele miatt. A további bírságolásról a belügyminisztérium határozhat majd, a bizottság pedig fellebviteli szervként működhet.

Az új bizottságban a parlamenti pártok 10 képviselője, továbbá a Legfelsőbb Bíróság, az Alkotmánybíróság, a Főügyészség, illetve az Állami Számvevőszék egy-egy tagja kap majd helyet. A bizottsági tagok a szlovákiai havi átlagbér 1,5-szöröséért végzik majd a munkájukat.

A tagok hozzállásától, minőségétől függ majd, hogy az új bizottság valóban pártfüggetlen lesz-e – figyelmeztetett Gabriel Šípoš, a Transparency International vezetője.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.