A parlamenti választások eredményét is befolyásolhatja a menekültkérdés
Michal Vašeèka szociológus arra figyelmeztetett, hogy a menekültek helyzete manapság az egyik legjelentősebb témának számít. Ez megmutatkozott a menedékjog megadásával kapcsolatos viták, illetve a bősi népszavazás során is, amikor a helyi lakosok ellenezték az 500 Ausztriából érkező migráns bősi menekülttáborban történő elhelyezését.
„Nyilvánvaló, hogy ez a választások előtt jelentős mértékben módosíthatja és felboríthatja a politikai pártok már kész stratégiáit. A jövőre nézve Szlovákiában is feltételezhető az, ami az Európai Unió több államában is látható: a menekültkérdés megváltoztatja a politikai színteret, s a radikális erők lehetőséget kapnak megszólítani azokat az embereket is, akik egyébként nem szokták a szélsőségeseket választani“ – jegyezte meg Vašeèka.
Tomáš Koziak politológus sem zárta ki, hogy a menekültek témája hatást gyakorolhat a választási eredményekre. Annál is inkább, mert erről a problémáról jelenleg sokat beszélnek a sajtóban és a közösségi hálókon is, s arról sok politikus is véleményt nyilvánít.
„Ez a téma nagyon is élő, amelyre a politikusok reagálnak, tehát fontossá válik“ – értékelte a helyzetet Koziak. A választásokig azonban még hét hónap van hátra, s ezért vélemény szerint egyelőre nem mondható meg, hogy az majd milyen hatással lesz a választópolgárokra. Sok múlik majd azon is, hogy az Európai Unió miként viszonyul a problémakör megoldásához. „Az EU lépései vagy a nacionalista politikusok malmára hajthatják a vizet, vagy megnyugtathatják a közvéleményt“ – foglalta össze véleményét a politológus.
Ha ez a téma továbbra is élő maradna, abból elsősorban a szélsőséges és nacionalista pártok húzhatnának hasznot, mivel a választások idején fokozódnak az érzelmek. „Az efféle témák olyan radikálisabb pártoknak segítenek, mint amilyen a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és Kotlebáék“ – jelezte Koziak. Ugyanakkor rámutatott, hogy a menekültkérdés kapcsán radikális retorikát alkalmaznak a hagyományos politikai pártok is, például a Szabadság és Szolidaritás (SaS) annak elnöke, Richard Sulík megnyilvánulásain keresztül.
„Bár más szavakat használnak, ám a mondanivaló ugyanaz. Ezzel tulajdonképpen elveszik a radikálisabb politikai szubjektumok választópolgárait“ – mondta Koziak. A politológus ezért lehetségesnek tartja, hogy ha ezt a témát a többi párt is megragadja, akkor a választások során nem biztos, hogy valamilyen nagy meglepetésre kerül sor.
Ján Baránek politikai elemző is óvatosnak bizonyul az előrejelzések terén. Mint elmondta, minden attól függ, hogy miként próbálják megoldani a menekültproblémát. Ha nem áll le a menekültáradat, akkor ismét vitákra kerülhet sor a kötelező menekültkvóták megszabása körül, s az fontos témává válhat. „Nehéz előre megmondani, hogy a helyzet hétről hétre miként változik majd. Egyes pártok a téma kapcsán választási preferenciákhoz juthatnak. Az is igaz, hogy a politikusok bizonyára gyorsan alkalmazkodnak majd a helyzethez“ – fejtette ki Baránek.