A parlament a szociális csomagról tárgyal
A szociális biztosításról előterjesztett törvénymódosítás alapján a jövő év januárjától emelkedik az idénymunkából származó jövedelem felső határa, a meghatározott összegig (200 euróig) a középiskolák és egyetemek diákjainak nem kell majd a biztosítóknak járulékokat fizetniük.
„Jelenleg a 18-26 év közötti egyetemi hallgatók az idénymunkáról szóló megállapodás értelmében havi 159 euróig nem kötelesek fizetni a havi járulékokat, a középiskolás diákoknak a havi 68 euróról szóló megállapodás esetében nem kell járulékokat fizetniük” – tájékoztatott Miroslav Stuška, a munkaügyi minisztérium szóvivője.
Az anyagi szükséghelyzetről szóló törvény változtatásáról szóló javaslatban a változás a jövő évtől a tartós munkanélkülieket segítené, akik ugyan találnak munkát, de csak minimálbért kapnak. Ha bérük nem lépi túl a minimálbér kétszeresét, ami 2015-ben 760 euró lesz, az első hat hónapban bérük mellett 126,14 euró értékben különleges állami juttatást is kaphatnak. A következő hat hónap során az előző összeg felére, vagyis 63,07 euróra lesznek jogosultak. A havi juttatás megszerzésének már nem lesz feltétele, hogy az illető személy benne legyen a munkahivatalok nyilvántartásában. Jelenleg a hozzájárulást csak fél évig fizetik havi 63,07 euróval, abban az esetben, ha az egyén bruttó jövedelme nem lépi túl a minimálbér háromszorosát, vagyis 1.056 eurót.
„Az ESO reform keretén belül, első lépésként a 2014-2015-ös évek során a munkaügyi hivatalok kirendeltségei és a főigazgatóság egy szubjektummá válnak. A menedzsment megváltoztatása lehetővé teszi a munkaügyi hivatalok jobb irányítását”- vázolta fel Stuška az államigazgatási szervekről szóló törvény módosítását.
A foglalkoztatottság szolgáltatásairól szóló törvénymódosításnak, amely szintén az ülés napirendjének a része, az lesz a feladata, hogy előkészítse a jogalkotási feltételeket ahhoz, hogy januártól a munkáltatók állami hozzájárulást kaphassanak (246,3 eurótól 492,6 euróig terjedő értékben az egyes régiók szerint), ha munkahelyet teremtenek a maximum 29 éves fiatalok részére.
Első olvasatban a parlament megtárgyalja a Munkatörvénykönyv javasolt kiegészítését is, amely az ügynökségek általi munkaszerzés jelenlegi problémáit rendezné. A kiegészítés által bevezetnék a megosztott felelősség fogalmát. A tervezet kimondja azt is, hogy ha a munkáltató az ügynökségben nyilvántartott munkaerőt „kölcsönöz“, az új munkaerő a saját dolgozókéval összehasonlítható bért kapjon.